Poutníci upozorňují na klimatické změny, míří do Katovic

Poutníci

Na klimatické změny chce upozornit skupina asi patnácti poutníků, která minulý týden vyrazila z Vatikánu. Cílem jejich cesty jsou polské Katovice, kde se na začátku prosince uskuteční konference OSN o klimatických změnách.

Poutníci během patnáct set kilometrů dlouhé cesty navštíví města Itálie, Slovinska, Rakouska, Slovenska, České republiky a Polska. Na Slovensku je na konci listopadu přivítají místní skauti a také členové eRka, Hnutí křesťanských společenství dětí. Jozef Magda z eRKa Proglasu řekl více o lidech, kteří se na dlouhou pouť vydali: "Hlavní část skupiny pochází z Filipín, v jejím čele stojí Yeb Saño, bývalý klimatický vyjednavač Filipín při OSN. V roce 2013 zasáhl jeho rodnou obec ničivý tajfun Haiyan a připravil o život až 6 tisíc lidí. Jsou to tedy lidi, kteří mají živou zkušenost s tím, co po sobě přírodní katastrofy zanechávají. Jak budou putovat, rádi by se o svoje zážitky podělili s lidmi, se kterými se potkají."

Poutníci zároveň ponesou výzvu přijmout konkrétní závazná pravidla na nadcházejících klimatických jednáních (konference OSN o klimatických změnách - COP24) v Katovicích, které se uskuteční ve dnech 3. - 14. prosince 2018. "Je to vlastně i vývza politikům, aby se snažili opravdu přijmout závazky i konkrétní kroky pro celou planetu. Aby to nebylo jen další setkání vysokých představitelů bez nějakého konkrétního výsledku," řekl Jozef Magda a dodal, že jejich Hnutí křesťanských společenství dětí se k inciativě připojilo i díky papežově encyklice Laudato sii zaměřené na ekologii. Poutníci do Slovenska dorazí předposlední týden v listopadu.

"Poutníci stráví na cestách dva měsíce, zažijí mnoho nekomfortu a ujdou 1500 km. A to vše proto, aby vydali svědectví a upozornili celý svět na klimatickou spravedlnost. Musíme zajistit, aby globální oteplování zůstalo na úrovni pod 1,5 ° C. Tito poutníci ponesou mnohé příběhy ve svých srdcích a přání a modlitby celého světa na svých bedrech. Křesťané jsou v tomto tématu zajedno, všichni chceme spravedlivé řešení klimatických změn a chceme jej okamžitě," uzavírá Tomás Insua, výkonný ředitel Globálního katolického klimatického hnutí, které iniciativu koordinuje.