Poutníci došli do blízkosti Velehradu

20. srpna 2010 Události Autor: Filip Breindl

Proglas každoročně sleduje vyvrcholení etapové pěší velehradské pouti. Desítky lidí se i letos vypravily z různých míst jižní Moravy a Vysočiny k cyrilometodějskému a mariánskému poutnímu místu. Vede je motto z Lukášova evangelia: "Radost pro všechen lid."

Putování provázejí modlitby a zpěv a letos i katecheze o Desateru, které je hlavním tématem letošního ročníku. "Během celé pouti máme spoustu zvyků, na některých místech už víme, co nás čeká. Například v Miroslavi bylo žehnání novomanželům, v Blučině byly zásnuby dvou mladých poutníků, ve Věteřově byl mezi katechumeny přijat jeden poutník, který už vícekrát s námi šel a nyní to v něm dozrálo, že chce zahájit přípravu na křest," přiblížil P. Marek Dunda, který vede původně devadesátičlennou skupinu z Vranova nad Dyjí, k níž se v průběhu týdne připojili i poutníci z dalších míst. Dodal také, že odborný tým zdravotníků vyhodnotí soutěž o nejhezčí puchýř – o vítězství prý usiluje celá řada adeptů.

Celé putování vyvrcholí na Velehradě společnou mší svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Putování přináší zážitek společných setkání na trase i v místě noclehů, kde se navíc poutníci setkávají s pohostinným přijetím místních, uvedl P. Dunda a označil to za jeden z konkrétního projevů zmíněného motta "Radost pro všechen lid." "V té naší skupině se to projevuje zvláště výrazně, protože tu máme mnoho mladých, kteří zpívají, je zde spousta různých aktivit, setkání i různých scének," uvedl pro Radio Proglas přímo z trasy mezi Věteřovem a Buchlovicemi (28 km) P. Marek Dunda. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony