Postní dobu zahájili také studenti, umělci a zdravotníci
Věřící dnes vstupují do čtyřicetidenní postní doby. Popeleční středu prožívají například zdravotníci v pražské Psychiatrické léčebně Bohnice, studenti v Hradci Králové a umělci v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora.
V kostele svatého Václava v areálu Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích se sešli zdravotníci i nemocní dohromady. Evangelický farář Miloš Rejchrt, který bohoslužbu vedl, k tomu poznamenal: "Všichni se tam pak hezky prolnou v jeden zástup umouněných. Zvlášť v těch Bohnicích je to krásné, když tam na cestě potkáte lidi, kteří mají poznamenaná čela." Rejchrt promluvil o významu postu: "Dobrovolně se uskromníme, abychom načerpali síly pro sebe sami i do dalších dnů právě z toho, že máme odvahu nepřijmout všechno, co se nám dává a vnucuje." Vysvětlil nám také symboliku znamení popela: " Je to obřad, při kterém se poznamenává čelo popelem a připomene se, že prach jsme v prach se navracíme. Tedy připomínka naší křehkosti, dočasnosti a zároveň také touhy po tom, abychom snad byli silnější a lepší než jsme doposud byli."
Ke mši svaté s tzv. Popelcem akademiků pozvali studenti královéhradecké diecéze učitele tamní akademické obce, žáky Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína a základních a mateřský škol Jana Pavla II. Večerní bohoslužbu v kostele Nanebevzetí Panny Marie slouží generální vikář královéhradecké diecéze Mons. Tomáš Holub.
Popelec umělců - tak zní název večerního setkání v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora. Tradiční událost pořádaná každoročně na Popeleční středu zahrnuje poezii, hudbu, liturgii i výtvarné umění. Navazuje na západoevropskou tradici vzniklou před devadesáti lety v Paříži při bohoslužbách za umělce během 1. světové války. Podle organizátorů je Popelec umělců příležitostí k setkání umělců různých oborů a meditativnímu zastavení a k dialogu mezi světem umění a světem víry.
Letošní ročník otevírá literárně hudební pořad s názvem "Kdyby do zahrady naší vešel Pán". Mši svatou jako obvykle celebruje Mons. Tomáš Halík s hudebním doprovodem žalmového sboru tamního kostela a členy souboru Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga. Vyvrcholením večera je odhalení tzv. "postního obrazu" výtvarníka Stanislava Kolíbala. Jde o trojrozměrné dílo, které vychází z Kolíbalovy kresby z roku 1973 patřící do cyklu tzv. Bílých kreseb. Autor ji v době normalizace daroval františkánu Bonaventurovi Z. Boušemu, který si ji až do své smrti uchovávalve svém pokoji. Pastorační asistent a koordinátor setkání Popelec umělců Martin Staněk k tomu dodává: "Socha je autorovou poctou otci Bonaventurovi, zároveň však nastavuje postní zrcadlo i každému z nás."