Pohlednice - Bohuslav Reynek v Domě U kamenného zvonu

Výstava potrvá už jen do 29. ledna. K příležitosti 40. výročí umělcova úmrtí a 20 let od první a na dlouhá léta jediné velké umělcovy výstavy, vychází poprvé také Reynkova výtvarná monografie, která představuje jeho výtvarné, literární i překladatelské dílo.
Kurátoři výstavy Renata Bernardi a Pavel Chalupa představují návštěvníkům umělcovo dílo od raného expresivního projevu, přes idylické krajiny z okolí rodinného statku, až po opakující se mystická témata ukřižování a piety, která provázela Reynka na sklonku jeho života. Poprvé tu poznáváme i jeho dosud neznámé kresby a grafiky, stejně jako desky a listy tvořené technikou cliché - verre, která je na pomezí kresby, grafiky a fotografie.
Podobně zajímavé jsou Reynkovy malby, včetně jeho portrétů a autoportrétů. Návštěvníka silně oslovuje i vstup do grafikovy dílny s velkým pracovním stolem, Reynkovy rytecké nástroje a originální lisy, tiskové desky, zkušební nátisky a různé barevné varianty jeho známějších děl. Jak nám řekl Pavel Chalupa, výstava upozorňuje i na Reynkovy rukopisy a literární díla. S výjimečným českým umělcem se návštěvník může zastavit při sledování 18minutového dokumentárního snímku z roku 1969, který je jediným autentickým svědectvím o Reynkovi.
Bohuslav Reynek se narodil 31. května 1892 v Petrkově nedaleko Havlíčkova Brodu, kde také 28. září 1971 zemřel. Na rodném statku strávil skoro celý život. Začínal jako překladatel z francouzštiny a němčiny, básník a malíř, později tvořil grafické listy s přírodními a biblickými náměty.
Pavel Chalupa - autor monografie o Bohuslavu Reynkovi Proglasu řekl:
V Domě U kamenného zvonu v Praze fotografoval Štěpán Havlíček.
Více ve zvukové pohlednici Jany Beránkové z 31. 12. 2011
http://www.proglas.cz/audioarchiv