Pavlica: Je důležité najít si smysluplnou činnost

Pavlica: Je důležité najít si smysluplnou činnost

Primáš kapely Hradišťan nezahálí ani během nucené karantény. S Jiřím Pavlicou jsme během Dopoledne s Proglasem hovořili o jeho současných projektech hudebních i úklidových. Zavzpomínali jsme s ním také na nedávno zesnulého Dušana Vančuru, s kterým ho pojila nejen hudební spolupráce: "Jsem přesvědčený, že lidé budou na Dušana vzpomínat dlouho," říká.

Jaké je pro muzikanta nekoncertovat?

Je to samozřejmě podivná situace, ale člověk se musí se vším vypořádat. Je třeba si najít jinou činnost, to je asi základní princip. U nás to bylo tak, že v půlce března, kdy u nás vypukl nouzový stav, jsme s Hradišťanem měli zrovna po prázdninách. Jsme totiž každý z jiného kraje, takže jsme skoro měsíc nehráli. Od 10. března jsme měli začít znovu vystupovat a mít měsíčně minimálně 20 koncertů, to ale všechno padlo. Každý z nás se s tím vypořádal nějak jinak – od pocitů strachu až k přesvědčení, že je třeba něco dělat. Já osobně jsem dělal věci, které jindy nestíhám, různé resty, a pak jsem začal plánovat. Je zkrátka důležité najít si nějakou smysluplnou činnost.

Máte teď víc času na skládání hudby?

Své aktivity jsem si rozdělil zhruba na tři okruhy: jednak fyzický úklid, a to v domácnosti, v notách, ale i v hlavě. Pak se věnuji činnosti na zahradě, na to jsem nikdy neměl čas, takže je to pro mě radost. A za třetí se můžu věnovat rodině, například o Velikonocích. Kromě toho jsem začal psát skladbu pro smyčcový kvartet, konkrétně pro brněnské Graffovo kvarteto a sólistu Národního divadla Romana Janála. Shodou okolností je to na téma, které do tohoto období zapadá, na motivy žalmů, které jsem si vybral. Také jsme během tohoto období spolu s klarinetistou Hradišťanu Davidem Burdou dotáhli do konce CD, na němž je sestřih našich koncertů se Spirituál Kvintetem a Dagmar Peckovou. Jakmile se začne zase hrát, vyjdeme s novým cédéčkem.

Tak úplně bez koncertování jsem ale nebyl. Uspořádali jsme jednak koncert s Jiřím Pospíchalem, ředitelem ZUŠ v Uherském Hradišti a herci tamního Slováckého divadla. Koncert byl v rouškách, vysílal se po internetu pro pracovníky nemocnice a sociálních zařízení, bylo to spojené i s peněžní sbírkou.

Druhou zajímavou akci jsem absolvoval minulou sobotu, kdy jsem byl hostem Koncertu pro jiné myšlenky jako host Lucie Výborné. Kromě mě tam byl Josef Fojta a můj syn Marek. Ve třech jsme hráli a povídali dvě hodiny v rádiu. I to mělo svůj smysl a ohlas.

Vy jste vystupovali hodně se Spirituál Kvintetem. Jak vzpomínáte na nedávno zesnulého Dušana Vančuru?

Vzpomínám na něj intenzivně a často, napsali jsme několik společných písní. V poslední době jsme byli hodně v kontaktu, dělali jsme spolu na dvou věcech. Jednak na písni pro Marii Rottrovou a pak tu byl projekt s Dušanovým Antikvartetem, který má natočené cédéčko, na němž dodělávají poslední úpravy. Dušan mně poprosil, jestli bych nenahrál dvě mezihry na housle. Kvůli tomu jsme spolu v posledních týdnech hodně komunikovali, i s jeho ženou. Byl jsem tak vlastně jedním z prvních, kdo se od ní o jeho smrti dozvěděl. Je to smutný příběh, ale já věřím, že odkaz Dušana Vančury, noblesního textaře a člověka, tu zůstane a koncerty Spirituálu, které měly být v dubnu a kvůli koronaviru se posunuly na podzim, se stanou vzpomínkovými koncerty na něj. Jsem přesvědčený, že lidé budou na Dušana vzpomínat dlouho.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony