Parabible: místo Betléma Beroun, místo farizeů faráři
Převyprávěnou Bibli, v níž se Ježíš nenarodí v Betlémě, ale v Berouně, místo pastýřů jsou popeláři a místo farizejů faráři, napsal evangelikální teolog a kazatel Alexandr Flek. Knihu s názvem Parabible publikoval na sociálních sítích. Ohlasy ho přiměly vydat ji i v tištěné podobě.
Jde podle něj o dílčí, zaujatou, subjektivní, ale vážně míněnou odpověď na otázku, jak by mohl Ježíšův příběh vypadat, kdyby se odehrál dnes. "Parabible je takovou parafrází evangelijních příběhů. Díky té knize můžeme přemýšlet nad tím, jak by ty biblické příběhy vypadaly dnes, v České republice v 21. století“, řekl Proglasu spolupracovník nakladatelství Biblion Petr Bruna.
Alexandr Flek před několika lety stál za novým překladem Bible 21, s cílem přiblížit texty současnému jazyku. Vyšla v roce 2009. Od té doby si ji podle nakladatele koupilo přes sto tisíc čtenářů. Přesto se Flek podle svých slov setkával s reakcemi, že lidé rozuměli jazyku, ale stále ne obsahu. Reálie, souvislosti i samotné myšlenky tisíce let starých textů z tisíce kilometrů vzdálených krajů staví podle něj současnému čtenáři do cesty často téměř nepřekonatelné překážky. „Každý čtenář si v té knize může najít něco jiného, něco svého. Pro člověka, který biblické příběhy zná, může být inspirací číst ty příběhy novýma očima; pro člověka, který není v Bibli nijak orientovaný nebo ji možná ani nikdy neotevřel, může být impulsem ji otevřít. Bible přece jenom není jednoduchá četba, člověk potřebuje trochu toho historického a literárního backgroundu k tomu, aby tu knihu pochopil. A často i ti lidé, kteří toto zázemí nemají, tak se sítí outsidery v tom, že tomu nerozumí, a že to tedy ani není pro ně, že ta kniha není určena jim a pak mají problém tu knihu vůbec otevřít. Takže ta kniha je určena všem a možná jenom pro každého bude mít jiný účel“, vysvětluje Bruna.
Ukázky z Parabible s můžete přečíst zde.
(Zdroj: Proglas, ČTK)