Papežova historická cesta do Kanady a další očekávané události neděle 24. července 2022

Papežova historická cesta do Kanady a další očekávané události neděle 24. července 2022
24. července 2022 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Podruhé slavíme Světový den prarodičů a seniorů. Na čtvrtou červencovou neděli (blízko památky Ježišových prarodičů, svatých Jáchyma a Anny) ho vyhlásil papež František –⁠ letos s biblickým mottem "Ještě ve stáří budou přinášet užitek" (Ž 92,15). Pontifik dnes zahajuje apoštolskou návštěvu Kanady, týdenní cestu nazývá kající poutí. Míří především za komunitami původních obyvatel, vůči nimž se katolická církev v minulosti provinila.  

V albánské Tiraně proběhne inaugurace nového prezidenta generála Bajrama Begaje.

V Chorvatsku začíná Evropský Magis 2022. Setkání pořádají jezuité pro mladé lidi, kteří se zajímají o spiritualitu sv. Ignáce. 

Praha hostí ode dneška kongres Mezinárodní asociace hudebních knihoven, archivů a dokumentačních center.

Festival Mendel v Brně vrcholí bohoslužbou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, působišti Gregora Johanna Mendela narozeného právě před 200 lety. V přímém přenosu České televize ji bude sloužit od 11 hodin biskup Luis Marin, blízký papežův spolupracovník - podsekretář biskupské synody a ředitel institutu augustiniánské spirituality ve Vatikánu. Poprvé zazní liturgická hudba, kterou zkomponoval farní skladatel Jiří Fadrný. Na dvoře starobrněnského kláštera uvede Ensemble Opera Diversa ve 14 hodin světovou premiéru opery Miloše Štědroně Magnum Mysterium. Nešpory s gregoriánským chorálem v kostele festival uzavřou. 

Na dopolední bohoslužbu od 11 zvou do starobrněnského chrámu i pořadatelé Meeting Brno. Před tím v Kounicových kolejích uctí památku obětí z let nacistické okupace 1939 až 1945. V dnešním programu festivalu je dále procházka po Ústředním hřbitově města Brna k hrobům osobností německé národnosti, podvečerní diskuse v Alfa pasáži na téma Komu patří kulturní dědictví? a tamtéž od 19 hodin koncert Hugo Iltis pro Gregora Johanna Mendela. 

Ve Velké nad Veličkou končí Horňácké slavnosti a v jihočeských Holašovicích Selské slavnosti.  

Po poutní mši, která začne ve 14 hodin v Želnavě na Prachaticku, se vydá procesí do údolí Vltavy k opraveným božím mukám. 

Zámek Pardubice organizuje prohlídku tajného krytu vybudovaného za studené války v zámeckém valu.