Papež vyzval k respektování všech etnických skupin v Barmě

Papež vyzval k respektování všech etnických skupin v Barmě
28. listopadu 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Papež František dnes v barmské metropoli Neipyijtu vyzval k respektování práv všech etnických skupin žijících v Barmě a prohlásil, že v zemi je zapotřebí vést náboženský dialog. Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij po setkání s papežem slíbila hájit v zemi lidská práva a zajistit bezpečnost pro všechny občany.

Papež František uvedl, že Barma trpí občanským konfliktem a násilnostmi, které "trvají příliš dlouho a hluboce zemi rozdělily". "Obtížný proces budování míru a národního usmíření může postupovat, jen když bude hájena spravedlnost a lidská práva," řekl. "Náboženské odlišnosti nemusejí šířit nedůvěru a rozdělovat, ale naopak by měly být silou, která povede k dosažení jednoty, k odpuštění a toleranci," dodal.

Papež rovněž vyjádřil podporu civilní vládě vedené Su Ťij a jejím snahám o usmíření v zemi po desítkách let vojenské diktatury. O armádních operacích proti Rohingům se konkrétně nezmínil. Žádali jej o to tamní duchovní v obavě, že by se barmská armáda mohla mstít na menšinových katolících, kterých je ve 52milionové Barmě jen necelých 660.000.

Podle agentury AP papežův projev zřejmě zklame rohingské aktivisty a organizace pro lidská práva, které kritizují kdysi vězněnou disidentku Su Ťij za to, že zpochybňuje porušování lidských práv Rohingů v zemi a neodsoudila armádu za její operace proti nim.

Su Ťij ve svém dnešním projevu poděkovala všem, kdo barmskou vládu podporují při "řešení společenských, ekonomických a politických problémů, které narušují důvěru, porozumění a harmonii". "Cílem naší vlády je pokračovat v mírovém procesu, posilovat rozmanitost naší země, podporovat lidská práva a toleranci a zajistit bezpečnost pro všechny," řekla Su Ťij.

Barmská armáda zahájila operace proti Rohingům po útocích povstalců na bezpečnostní stanoviště v Arakanském státě 25. srpna. Svědci vypověděli, že barmští vojáci při svém tažení zabíjeli, mučili a znásilňovali rohingské civilisty a vypalovali rohingské vesnice. Barmská armáda obvinění z násilností odmítá a její šéf generál Min Aun Hlain papeže při jejich pondělním setkání ujistil, že Barma se nedopouští "žádné náboženské diskriminace" a že armáda jedná "v zájmu míru a stability".

(Zdroj ČTK)

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony