Papež kritizoval USA, že vystoupily z dohody o klimatu

Papež kritizoval USA, že vystoupily z dohody o klimatu
16. října 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Papež František dnes nepřímo kritizoval Spojené státy za to, že vystoupily z pařížské dohody o ochraně klimatu. Informovala o tom agentura Reuters. Jeho projev v římském sídle Organizace OSN pro výživu a zemědělství si vyslechli ministři zemědělství a diplomaté zemí G7.

"Důsledky změn klimatu pozorujeme každý den," řekl papež v projevu u příležitosti Světového dne výživy. "Díky vědeckému poznání víme, jak tento problém řešit. Mezinárodní společenství k tomu vypracovalo i právní rámec, například pařížskou dohodu, z níž bohužel někteří vystoupili," pokračoval římský biskup.

Z pařížské dohody, která si klade za cíl snížit emise spojované s nárůstem teploty a kterou podepsalo 195 smluvních stran, vystoupily pouze Spojené státy. Americký prezident Donald Trump tento krok oznámil v červnu, krátce po setkání s papežem, který dohodu silně podporuje. Trumpovo rozhodnutí tehdy jeden z představitelů církevního státu označil za "políček vyťatý do tváře" papeže i Vatikánu.

Konflikty a klimatické změny v současné době nutí k mezinárodní migraci 240 milionů lidí, což je čtyřikrát více, než před 17 lety. Vnitřně vysídlených osob je 740 milionů. Na mezinárodním setkání to řekl její ředitel José Graziano da Silva. Tato organizace se proto do budoucna rozhodla více soustředit na migranty a uprchlíky. Bude se rovněž podílet na vyjednávání mezinárodního dokumentu, podle kterého by národy mohly lépe kontrolovat přesuny lidí, a to s ohledem na bezpečnost migrujících. Papež František znovu zdůraznil potřebu solidarity a upozadění dílčích národních zájmů ve prospěch společného zájmu všech lidí. "Pro některé by snad stačilo snížit počet úst, které je potřeba nasytit, a tak by se vyřešil problém. Ale toto je falešné řešení, pokud si uvědomíme, jak mnoho potravin vyhazujeme a jaké jsou modely konzumu, které ohromně plýtvají zdroji. Snížit plýtvání je jednoduché, sdílení ale vyžaduje proměnu, která je náročná. Proto bych se sebe i vás chtěl zeptat: Bylo by náročné zavést do jazyka mezinárodní spolupráce kategorii lásky, ve smyslu zdarma, rovný přístup ke všem, solidarita, kultura daru, bratrství a milosrdenství? Tato slova totiž vystihují praktický obsah termínu humanitární, který je tak moc využíván na mezinárodním poli", řekl delegátům papež František.

(Zdroj: ČTK, Proglas)

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony