Papež František je pro mě zosobněním lidskosti, řekla Čaputová na festivalu Meeting Brno

V Brně začal festival Meeting Brno. Zahájila ho diskuze Patříme k sobě?, a to právě na místě, kde bylo před třiceti lety vyhlášeno rozdělení Československa. V moderované debatě vystoupili český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Na úvod debaty požádal moderátor prezidentku Čaputovou, aby zopakovala svůj výrok z jednoho ze setkání s papežem Františkem. „Svět čelí krizím a jediným způsobem, jak je řešit, je spolupracovat. Jediné, co potřebujeme, je lidskost. Uvědomění si při pohledu na kohokoli z nás, že ty jsi já a já jsem ty, že tvoříme jednotu. Mějme tedy odvahu být lidmi. Jsme uzpůsobeni k tomu, abychom žili společně, a bez porozumění a vzájemného pochopení to nejde,“ pronesla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezident Petr Pavel pak v debatě reagoval: „Bez ohledu na to, v jakém prostředí jsme žili a v čem jsme byli vychováváni, člověk si vždycky může zachovat svoji vlastní slušnost. A to mě přivedlo k tomu, co tady paní prezidentka říkala v úvodu.“
Podle Petra Pavla každý člověk touží hlavně po bezpečí a možnosti žít v klidu. „Já jsem ty a ty jsi já a sdílíme životní prostor, protože bez ohledu na to, v jaké zemi nebo zřízení žijeme, máme nakonec společné zájmy. Všichni chceme žít v bezpečí. Všichni chceme žít životy s našimi rodinami v klidu a pohodě a zabezpečit i našim dětem a vnoučatům dobré životní podmínky. V tom se všichni shodneme a na tom se dá stavět,“ podtrhl prezident.
V debatě také padla otázka, kdo je pro oba státníky jejich vzorem lidskosti. Slovenskou prezidentku podle jejích slov inspirovalo mnoho osobností, včetně papeže Františka. „Když mluvíme o lidskosti, inspirovali mě lidé, kteří ji žili jakoby v každodennosti. A za tím jsou pro mě samozřejmě konkrétní tváře a jména lidí, například papež František,“ řekla Čaputová. Dialog, který s ním mohla vést, označila za „celoživotní zkušenost“ a dodala, že ji inspirovala také řada lidí „neviditelných a obyčejných, ale přitom neobyčejných tím, jak a čím žijí“.
Slavnostní zahájení Meetingu Brno dnes hostily spojené zahrady vil Löw-Beer a Tugendhat, kde právě v roce 1992 česká a slovenská delegace vyjednávala o rozpadu federace. „Chtěli jsme posunout vnímání tohoto místa ze symbolu rozdělení našich dvou států na symbol vzájemného partnerství a kooperace,“ uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.
Festival nabídne program i v následujících dnech. Ve vile Tugendhat je v pátek možné zhlédnout premiéru hry Dnes to rozdělíme, která zachycuje imaginární dialog mezi tehdejším předsedou české vlády Václavem Klausem a slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem. Moderátorka Marta Kunčarová o ní hovořila s autorkou Markétou Špetíkovou:
Meeting Brno 2023 otevře i další témata, např. postavení žen v církvi.