Papež: Církev na Petrově skále není společenstvím dokonalých
Boží obdarování i lidská slabost charakterizovaly dějiny papežství, církev ale byla skutečně založena Kristem na "Petrově skále" a ve všech obtížných časech může důvěřovat v Boží pomoc, řekl Benedikt XVI. při mši ke cti svatých apoštolů Petra a Pavla ve Vatikánu.
Před začátkem mše ve svatopetrské bazilice papež odevzal palium celkem 43 arcibiskupům-metropolitům jmenovaným do svých úřadů v uplynulém roce. Pruh látky z ovčí vlny symbolizuje jednání Krista-Dobrého pastýře a vyjadřuje pouto místních církví ve světě s římským biskupem. "Drazí metropolité, palium, které jsem vám udělil, vám bude stále připomínat, že jste byli ustanoveni ve velkém tajemství ve společenství církve a pro něj. Církev je duchovní budova postavená na Kristu, nárožním kameni, a ve svém pozemském a dějinném kameni je postavena na Petrově skále. Povzbuzeni touto jistotou buďme všichni společně spolupracovníky pravdy, která je jedna a symfonická, a která od každého z nás vyžaduje neustálou snahu o obrácení k jedinému Pánu," uvedl Benedikt XVI. Další dva metropolité podle vatikánských zdrojů převzali palium ve svých domovských chrámech od zástupců Svatého stolce, pákistánský arcibiskup Joseph Coutts nemohl přicestovat kvůli nemoci.
Oslava svatých Petra a Pavla se poprvé v novodobých dějinách koná také v Antiochii na jihovýchodě Turecka, kde se nachází kostel z prvního století spojený s prvnotní křesťanskou komunitou a apoštolem Petrem. Na slavnost přijeli zejména představitelé katolické církve maronitského ritu včetně patriarchy Bischary Butrose Raiho, který navštíví i další místa v regionu včetně Tarsu, rodiště svatého Pavla. V Česku se slavnostní mše dnes nebo o víkendu konají v chrámech zasvěcených Petru a Pavlovi, například v brněnské katedrále na Petrově nebo ve vyšehradské bazilice v Praze.