Osobnost emancipace i příběhů lásky. Připomínáme si dvě stě let od narození Boženy Němcové

Osobnost emancipace i příběhů lásky. Připomínáme si dvě stě let od narození Boženy Němcové
4. února 2020 Události Autor: Hana Kašpárková

Na dnešek připadá dvousté výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Autorka Babičky, mnoha pohádek a povídek z venkovského prostředí, drobných próz či národopisných studií je generacemi čtenářů obdivována pro svůj moderní jazyk, svobodného ducha a schopnost vystavět podmanivý příběh.

„Božena Němcová byla vždycky podstatnou součástí výuky, po listopadu (1989) jsme se ale zbavili různých národně-obrozeneckých klišé či tlaku ideologie, a to vše se pozitivně promítlo do výuky. Paradoxně to přispělo k lepší znalosti díla Boženy Němcové, protože už nic není povinné. Učitelé vycházejí ze svých zájmů a znalostí a mohou tedy otevírat cestu k Boženě Němcové a jejímu dílu tudy, kde to mají sami načteno,“ říká pedagog a autor několika učebnic literatury Josef Soukal z Asociace češtinářů. O této autorce se podle něj dnes učí jako o osobnosti emancipace s různými nuancemi. V Babičce například můžeme vnímat problematiku tehdejšího vzdělávání dívek, v Divé Báře je příběh outsidera, Němcová pracuje také s příběhy lásky, například u Viktorky. „Myslím si, že dneska si Božena Němcová ve škole stojí nejlépe za celou dobu, co se ve školách učí,“ uzavírá Soukal.


Božena Němcová, spisovatelka a matka čtyř dětí prožila život pod policejním dohledem. Stálá perzekuce, bída a vleklá nemoc nakonec vedly k její předčasné smrti v roce 1862. Dvousté výročí narození spisovatelky si připomíná i českoskalická Společnost Boženy Němcové. Založena byla v roce 1932 a mezi její členy patřily Milada Horáková nebo Františka Plamínková, čestnými členy se později stali Václav Havel, Pavel Tigrid nebo Milan Uhde. V současnosti má společnost asi šedesát členů, kteří se scházejí například k výletům do míst souvisejících se spisovatelkou, řekla Proglasu předsedkyně společnosti Helena Ducháčová. „Současně chystáme výstavu s názvem Historie Společnosti Boženy Němcové, která potrvá do 15. března. Další akce k tomuto výročí pořádají také další místní spolky i samotné město Česká Skalice,“ popsala Duchoňová.


Za spisovatelku bude v neděli 9. února v 8 hodin sloužena slavnostní mše svatá v barokním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, kde se 12. září roku 1837 Barunka Panklová provdala za Josefa Němce. 13. června se pak návštěvníkům otevře modernizovaná expozice v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony