Organizace poukazují na nerovnost ve mzdách mužů a žen

Na proces a úspěchy, které se podařilo v posledních desetiletých prosadit ve zrovnoprávnění žen v oblastech ekonomické nebo politické sféry, upozorňuje Mezinárodní den žen, který připadá na dnešek. Tento den je ale také příležitostí k vyzdvihnutí témat, jako je mzdová nerovnost nebo vyšší riziko ohrožení chudobou právě u žen. Upozorňuje na to například Charita Česká republika nebo organizace Social Watch.
Den úcty k ženám byl vyhlášen na paměť newyorské stávky za rovnoprávnost před 110 lety.Například Charita Česká republika v tento den však upozorňuje i na související téma, kterým je například vyšší riziko chudoby u žen.
Může to být tím, že na nich stále leží hlavní tíže péče o domácnost a děti. Pokud se rozpadne rodinné soužití, ocitají se ženy v těžko řešitelných situacích, uvádí ve své zprávě Charita s poukazem i na skutečnost, že ženy v České republice stále v průměru pobírají zhruba o skoro čtvrtinu nižší platy než muži.
Česká pobočka mezinárodní občanské organizace Social Watch i Charita Česká republika upozorňují na nerovnost mezi mzdami mužů a žen (takzvaný pay gap). Ty dostávají na přibližně o pětinu či čtvrtinu nižší mzdu i v oblasti tak zvaných ženských profesích podle posledních výsledků Eurostatu.
„Je potřeba ošetřit celou věc legislativně, aby účinně fungovala. Například tím, že takzvané ženské práce budou nejen lépe placené, ale aby se neocitaly na nejnižších platových příčkách,“ uvedl k této problematice Tomáš Tožička z organizace Social Watch. „Vezmeme-li v úvahu profese učitelky, pečovatelky, soudkyně, ve všech těchto profesích převažují ženy, ale ve vedoucích pozicích je takřka nenajdete. Pokud tam rovnováha není a dochází k vylučování žen z těchto pozic, ztrácíme jejich odstavování potenciál,“ dodal pro Radio Proglas.
Ženy mají v českém parlamentu zhruba zastoupení dvou desetin, což zařazuje Česko na osmdesátou první příčku ze sto třiceti devíti sledovaných zemí. Podstatnou roli ve změně společenského klimatu hraje i přístup politiků.
„Problematika sexuálního násilí na ženách bývá terčem soustavné bagatelizace jisté části politického spektra. Jmenovitě prezident Miloš Zeman veřejně žertoval o znásilnění protestujících ekologických aktivistek, zejména v čase kdy jeden aktivista umírá každý druhý den,“ doplňuje Tožička.