Open Doors: Křesťané trpí hlavně v KLDR, Somálsku a Sýrii
V uplynulých dvanácti měsících čelili křesťané nejhoršímu pronásledování v Severní Koreji. Vyplývá to z aktuálního vydání žebříčku organizace Open Doors, KLDR je v jeho čele dvanáct let.
V první desítce dále jsou Somálsko, Sýrie, Irák, Afghánistán, Saúdská Arábie, Maledivy, Pákistán, Írán a Jemen. Komentář hovoří o zhoršení situace křesťanů především v některých zemích subsaharské Afriky a popisuje útoky, k nimž došlo v Keni, Středoafrické republice nebo Čadu, nejčastější příčinou pronásledování je podle Open Doors islámský extrémismus. Z dalších kontinentů index zmiňuje například pokračující násilí proti církvi ze strany marxistických povstalců v Kolumbii, státní omezování náboženských skupin v Číně či Vietnamu, ohrožení křesťanů hinduistickými extrémisty v Indii a nově se v žebříčku 50 států objevila Srí Lanka kvůli rostoucímu vlivu buddhistických nacionalistů.
Násilnou smrtí loni ve světě zemřelo 22 katolických pastoračních pracovníků, převážně kněží, během silvestrovské noci k nim přibyl kalifornský farář Eric Freed, jehož zabití vyšetřuje policie. Bilanci zveřejnila vatikánská agentura Fides, která poukazuje na nárůst oproti roku 2012, kdy o život přišlo 13 kněží, řeholníků a laiků. K největšímu množství útoků došlo na americkém kontinentu, v samotné Kolumbii bylo zavražděno sedm kněží. K jednomu útoku – zřejmě loupežnému přepadení - došlo v Evropě, konkrétně v Itálii. Bilance zmiňuje i zajaté a nezvěstné duchovní, například tři augustiniány unesené předloni na podzim v Demokratické republice Kongo, italského jezuitu Paola Dall´Oglia v Sýrii, jenž byl podle některých informací popraven. Ve stejné zemi jsou v rukou únosců také dva pravoslavní arcibiskupové a řeholnice z ortodoxního kláštera svaté Thekly, naopak ze zajetí sektou Boko Haram vyvázl francouzský kněz Georges Vandenbeusch působící v Kamerunu.
zdroj: Kathpress, Fides