Očekávané události ve středu 24. května 2023

Očekávané události ve středu 24. května 2023
24. května 2023 Události Autor: Martin Guniš

Prezident Petr Pavel se v Praze setká s princem Edwardem, bratrem britského krále Karla III. Princ odpoledne ocení 42 účastníků programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Tento program v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní.

Slovensko ode dneška zavádí dočasné kontroly na hranicích se sousedními státy Evropské unie včetně Česka. Kontroly začnou také na mezinárodních letištích a potrvají do 8. června. Podle ministerstva vnitra je kromě jiného důvodem konání mezinárodní bezpečnostní konference Globsec.

Čtvrtým dnem v Praze pokračuje provinční kapitula Řádu menších bratří, tedy františkánů. Dnes si delegáti zvolí nové vedení.

Ve vzdušném prostoru severských států - Norska, Švédska a Finska se uskuteční pravidelné cvičení Arctic Challenge Exercise, kterého se poprvé zúčastní české letectvo.

Velvyslanci členských států Evropské unie budou v Bruselu jednat o nových sankcích proti Rusku a o způsobech, jak zabránit obcházení dosavadních postihů.

V Praze se uskuteční shromáždění s názvem Hlas proti násilí: podporujeme přijetí istanbulské úmluvy. Ta je první mezinárodní úmluvou, která komplexně řeší násilí na ženách i domácí násilí.

Začíná osmý ročník mezinárodní konference Digitální Česko 2023. O možnostech digitalizace zde bude hovořit například zakladatelka a prezidentka Institutu pro studium války Kimberly Kagan, výkonný ředitel Agentury Evropské unie pro vesmírný program Rodrigo da Costa nebo ministr pro digitální transformaci Ukrajiny Mykhailo Fedorov.

Ostravsko-opavský biskup Martin David bude společně se zaměstnanci a příznivci Charity Česká Republika putovat do polských Branic. Na mši svatou naváže komentovaná prohlídka areálu Městečka Milosrdenství.