Očekávané události ve čtvrtek 23. června 2022

Očekávané události ve čtvrtek 23. června 2024
23. června 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z událostí v den, kdy v katolické církvi je památka svatého Josefa Cafassa, spoluzakladatele kongregace Salesiánů Dona Boska, a zároveň přeložená slavnost Narození sv. Jana Křtitele. Podle Valného shromáždění OSN je i Den veřejné služby. 

Očekávané schválení kandidatury Ukrajiny do Evropské unie bude zřejmě nejsledovanějším bodem úvodní části jednání prezidentů a premiérů členských zemí v Bruselu. Šéfové unijních států se před začátkem prvního dne summitu sejdou s lídry šesti balkánských zemí rovněž usilujících o vstup do evropského bloku, kteří se však zřejmě na rozdíl od Kyjeva žádného zásadního posunu zřejmě nedočkají. Dvoudenního summitu se za Česko bude účastnit premiér Petr Fiala.

Po včerejším zahájení v Římě pokračuje desáté Světové setkání rodin. Ve Vatikánu začne pastorační kongres, který potrvá do soboty a zaměří se na výměnu zkušeností mezi pracovníky působícími v rodinné a manželské pastoraci a samotnými účastníky setkání. S těmi českými jsme ve spojení, rozhovor přineseme před půl devátou.

Dvoudenní Fórum rodinné politiky zahájí ve Zlíně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Hlavním cílem bude definování možných doporučení v oblasti podpory rodin, dětí a mezigenerační solidarity pro potřeby přípravy nové Koncepce rodinné politiky 2023–2030. Ministr také předá ocenění Pečující roku 2022.

Novinářské fórum v hlavním městě nabídne odborné přednášky a diskuse na téma novinářská objektivita, média ve válce a před ní, financování médií, žurnalistická etika v praxi a názorová žurnalistika. Semináře pořádané Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadací OSF se zúčastní i několik zástupců z Proglasu. Po skončení budou v divadelním prostoru Jatka 78 předány Novinářské ceny. Loni jednu z nich obdržela i naše tehdejší redaktorka Alžběta Havlová.

V evangelickém kostele U Salvátora v Praze se dnes koná poslední rozloučení se zesnulým místopředsedou hnutí STAN a dlouholetým starostou Dolních Břežan Věslavem Michalikem. Politik zemřel náhle v neděli, bylo mu 59 let.

Přesně 81 let po bojovém výpadu proti nacistickému Německu, který se stal osudným pětici československých válečných letců, uloží dnes slavnostně jejich pozůstatky na válečném hřbitově v nizozemském Bergen-op-Zoomu. Ceremoniálu budou vedle příbuzných padlých letců přítomni také zástupci vlád Česka, Slovenska, Nizozemska a Británie.

Liturgické motivy z rostlinné říše ode dneška budou zdobit prostory krypty olomoucké katedrály svatého Václava. Instalace představí výběr barokních duchovních tisků a bohatě ilustrovaných rukopisných modlitebních knih, ukázky dobových herbárií či grafických vzorníků, které sloužily umělcům a řemeslníkům jako zdroj inspirace. Chybět nebudou drahocenná mešní roucha nebo zlatnicky dokonale zpracované liturgické nádoby s rostlinnými a květinovými motivy s duchovní symbolikou, informovali pracovníci olomoucké teologické fakulty, kteří výstavu Květy trpělivosti pořádají s Muzeem umění.

Také v Olomouci, tentokráte v arcibiskupském paláci, se dnes otevře i výstava nazvaná "Vidět umění očima restaurátora - Restaurování v Arcibiskupském paláci." Zájemci ji mohou navštívit celou letní sezonu do 3. září.

Poctu České komory architektů za rok 2021 dostane Eva Jiřičná. Autorka velkých staveb i designu, ocenění dostane na nominačním večeru České ceny za architekturu ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Hudební program letošních oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela v oblasti klasické hudby představí v Augustiniánském opatství sv. Tomáše na Starém Brně.

Ve Strážnici na Hodonínsku dnes začíná mezinárodní folklorní festival, poprvé po pandemii v plnohodnotné podobě. Pořadatelé očekávají, že do strážnických amfiteátrů zavítají od čtvrtka do neděle desetitisíce lidí. Festivalový program se zaměří například na tradice Lužických Srbů nebo hanácký folklor.

A do Opavy se po letech přesouvá hudební festival Slunovrat. Dříve se festival konal na zámku v Hradci nad Moravicí pod názvem Hradecký slunovrat.

NyníRanní proud
Píseň: Mládenec (2019); Interpret: Urbančíková Sandra; Album: Eniesa & PJ’s Lab, Černý Franta: Jablko
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Plus
07:10Ranní proud
07:45Hudební kompas
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud