Očekávané události v úterý 23. května

Očekávané události v úterý 23. května
23. května 2023 Události Autor: Veronika Skalická

Requiem za arcibiskupa Karla Otčenáška se od půl sedmé večer uskuteční v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové. Mši svatou za  23. královéhradeckého biskupa, který zemřel přesně před dvanácti lety, bude celebrovat biskup Josef Kajnek.

Třetím dnem v Praze pokračuje provinční kapitula Řádu menších bratří, tedy františkánů. Nové vedení budou delegáti volit zítra.  

Princ Edward, bratr britského krále Karla III., přijede na návštěvu Česka. Do Prahy dorazí vlakem z Německa a stráví zde tři dny. Nejmladší ze čtyř potomků královny Alžběty II. navštíví například středočeskou obec Vestec, dům dětí a mládeže nebo památník obětí heydrichiády.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský zahájí návštěvu Saúdské Arábie. Bude tam jednat s místními představiteli. Doprovodí ho obchodní delegace tvořená zástupci patnácti českých firem.

Pokračuje návštěva předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové a skupiny poslanců ve Washingtonu a Atlantě. Na programu je například jednání se členy vlády a Kongresu.

Abelovu cenu za matematiku přijme v norském Oslu argentinsko-americký matematik Luis A. Caffarelli. Ocenění norského krále získá za své práce o nelineárních parciálních diferenciálních rovnicích.

100 let Moravské zemské knihovny si připomíná Brno. Součástí oslav bude autorské čtení a beseda se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou od půl jedenácté dopoledne.

Česká filharmonie vystoupí na festivalu Pražské jaro s islandským klavíristou Víkingurem Ólafssonem a americkým dirigentem Johnem Adamsem. Koncert se uskuteční večer v pražském Rudolfinu.

Klub aktivní seniorů ve Frýdku připravuje přednášku na téma „Kostel, z kterého je vidět nebe“. Začíná se v 9 hodin na staré faře.

Křesťanský akademický klub Salaš pořádá v Hradci Králové setkání s hraním deskových her. Akce začíná v 17 hodin na Fakultě informatiky a managementu.

Nábřežní cyklostezku a lávku pro pěší přes řeku Jizeru slavnostně otevřou na Krásné Louce v Mladé Boleslavi.