Očekávané události v neděli 3. července 2022

Očekávané události v neděli 3. července 2022
3. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Zádušní mší v chlumském kostele Proměnění Páně za padlé v bitvě u Hradce Králové 3. července 1866 končí třídenní vzpomínková akce na největší vojenské střetnutí na českém území. Z dalších událostí ohlášených na první červencovou neděli vybíráme: 

V Praze zahájí Světový archeologický kongres.

Ve Svatém Tomáši na Českokrumlovsku odhalí repliku gotické sochy madony. Pískovcová kopie vzácné pozdně gotické plastiky z počátku 16. století stojí na podstavci přímo před místním kostelem. Repliku tam nechal umístit Spolek přátel pro obnovu Vítkova hrádku. Soše požehná převor vyšebrodského kláštera Justin Berka.

Na hlavní trati z Plzně do Budějovic se otevře opravený úsek mezi Strakonicemi a Horažďovicemi, který byl od úterka po bouři neprůjezdný.

Moravský ultramaraton, který tvoří sedm maratonů v členitém terénu uběhnutých v sedmi po sobě jdoucích dnech, odstartuje v neděli v Lomnici u Tišnova  na Brněnsku. Jedná se o nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území Česka. Letos se jej zúčastní stovka běžců z Česka,  Slovenska, Švédska, z Německa i z rovněž Mexika.

Cyklopoutníci se od plzeňské katedrály vydají k rotundě svatých Petra a Pavla ve Starém Plzenci, která je jednou z nejstarší dochovaných církevních staveb v České republice a je také ve znaku Západočeského kraje. Po druhé světové válce zde první slavné poutě konal pozdější arcibiskup pražský a primas český kardinál Josef Beran.