Očekávané události úterý 2. srpna

Očekávané události úterý 2. srpna
2. srpna 2022 Události Autor: Lucie Švestková

Nabízíme přehled událostí očekávaných v úterý 2. srpna 2022.

Členové řádů s františkánskou spiritualitou si na různých místech připomenou posvěcení kostelíku Porciunkule poblíž Assisi, v němž zemřel svatý František. V Česku se slavnost koná například v Jablunkově, Opavě, v Krnově na poutním místě Cvilín či ve středočeském Hájku.

Do tureckých vod má vplout loď, která vyrazila s nákladem ukrajinské kukuřice z ukrajinského přístavu jako první od začátku ruské invaze.

Ruský nejvyšší soud má pokračovat v posuzování žádosti generální prokuratury prohlásit ukrajinský pluk Azov za teroristickou organizaci. Případ projednává za zavřenými dveřmi.

V pěti amerických státech se konají primárky před listopadovými volbami do Kongresu a státních orgánů. Ve státě Kansas voliči rozhodují i o tom, zda chtějí upravit kansaskou státní ústavu tak, aby mohli zákonodárci více omezit práva na potrat.

Jičínský salonek Senátu Parlamentu ČR ode dneška hostí výstavu Tváře muklovského Vatikánu. Projekt malířky Claudi Ondok představuje v sérii portrétů tváře vězňů z řad biskupů, řeholníků, řeholnic, ale i laiků, kteří byli pro svoji víru a životní hodnoty v minulém režimu určeni k likvidaci. Byli souzeni pro velezradu, prošli dlouholetým vězněním a perzekucí, mnozí toto pronásledování nepřežili.

Vzpomínková akce sdružení Ara Art připomene na pražském náměstí Míru vyvraždění takzvaného cikánského tábora v Osvětimi v roce 1944. Uskuteční se formou scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků, romské hudby a předčítání jmen obětí.

Koncertem varhaníka Pavla Svobody a trumpetisty Jiřího Houdka v katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě končí jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Svatovítské varhanní večery.

Druhým dnem pokračuje ve středočeských Tuchoměřicích Letní škola Tomáše Akvinského. Po půl dvanácté nabídneme živý rozhovor s účastnicí této akce.

V areálu Výstaviště v pražské Stromovce začne mezinárodní skautské setkání zemí visegrádské čtyřky Středoevropské jamboree.

Ochutnávka středověkých specialit a ukázka dvorské hostiny zahájí v Bílovci na Novojičínsku výstavu nazvanou S knížaty u stolu a Skrytý středověk.