Očekávané události pondělí 22. února 2021

Očekávané události pondělí 22. února 2021
22. února 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v dnešní svátek Stolce svatého apoštola Petra – symbolu učitelského, kněžského a pastýřského poslání katolické církve. Na dnešek připadá i celosvětový svátek skautů a skautek – Den  zamyšlení a Den zakladatele skautingu. Odkazuje k narození otce neustále rostoucího hnutí mladých, sira Roberta Baden-Powella  22. února 1857a a jeho ženy Olave téhož dne roku 1889. V Evropě se také připomíná Den obětí zločinu. 

Novelu volebního zákona, která vzniká kvůli zrušení části předpisu Ústavním soudem, projedná na dnešním zasedání vláda. Kabinet se bude zabývat i koronavirovou agendou, řešit bude například osud soutěže na dodávku antigenních testů pro školáky. Ministři tak budou pravděpodobně debatovat i o samotném návratu některých školáků do lavic od začátku března.

Ústavní soud na svém webu zveřejní, jak rozhodl o omezeních pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru. Návrh senátorů na zrušení části vládních opatření soud obdržel v listopadu.

Ministerstvo zdravotnictví, podle pátečního prohlášení ministra Blatného, dnes nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Nařízení bude platit od půlnoci z pondělí na úterý.

Do Česka by mělo dorazit 44.000 dávek vakcíny proti koronaviru od firmy Moderna. Původně měla dorazit do ČR 15. února a ve dvojnásobném množství.

Týdenní jarní prázdniny ode dneška má Praha 1 až 5 a okresy Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny a Karviná.  

V Ženevě začíná zasedání Rady OSN pro lidská práva. V roli pozorovatele mají být Spojené státy, které z rady vystoupily v roce 2018.

Uskuteční se jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Bavit se budou mimo jiné o nedávné návštěvě šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě a o společné reakci na uvěznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Jednání se zúčastní i americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Britský premiér Boris Johnson má nastínit plán uvolňování protiepidemické uzávěry v Anglii. Ve Skotsku se část dětí vrátí do škol, kde naposledy byly před Vánocemi.

Také v německých spolkových zemích Berlín, Braniborsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Šlesvicko-Holštýnsko obnovují školní docházku, do tříd se vracejí vybrané ročníky základních škol.

V černomořském letovisku Soči se mají setkat prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. Ruská média předpokládají, že host bude žádat o zbytek přislíbené sumy na jadernou elektrárnu, což představuje tři miliardy dolarů.

V australském Senátu začíná debata o návrhu zákona, který má donutit velké internetové firmy, jako je Google nebo Facebook, platit mediálním společnostem za využívání jejich zpravodajského obsahu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony