Očekávané události pondělí 22. května

Očekávané události pondělí 22. května
22. května 2023 Události Autor: Lucie Švestková

Druhým dnem pokračuje Týden Laudato si’ k připomínce 8. výročí vydání stejnojmenné encykliky papeže Františka o významu péče o stvořený svět v životě a poslání církve.

Poslední rozloučení s paterem Josefem Hladišem začne v 15 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě. Josef Hladiš zemřel v neděli 14. května ve věku 91 let. Hlavním celebrantem mše svaté bude biskup Josef Nuzík. Tělo zesnulého bude uloženo na místním hřbitově.

O novém balíčku sankcí proti ruskému režimu pokračujícímu v agresi proti Ukrajině budou dnes jednat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Tématy jejich bruselské schůzky budou také vztahy se zeměmi západního Balkánu, snaha ukončit boje v Súdánu či vývoj v Tunisku.

Večer začne sedmidenní příměří mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory.

V Poslanecké sněmovně se odpoledne uskuteční Kulatý stůl zaměřený na efektivní řešení sexuálního násilí na dětech. Hlavním tématem bude ochrana dětí v on-line prostředí. Debata reaguje na právě projednávané nařízení Evropské komise týkající se plošné kontroly veškeré on-line komunikace.

V prostorách Poslanecké sněmovny začne také výstava Tóny pro rodinu ke Světovému dni preeklampsie, kterou pořádá nezisková organizace Nedoklubko.

Vlak Lemkin 2023 přijede v 11 hodin na nádraží v Rakovníku. Připomíná život a dílo autora pojmu genocidy a Úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 Rafaela Lemkina. Návštěvníci do něj budou moci nahlédnout do středy.

Projekt Preventivní vlak bezpečné železnice, který si klade za cíl varovat děti a mladistvé před nebezpečím na železnici a snížit počet nehod, do zítřka bude k dispozici na nádraží v České Třebové. Projekt pořádají Správa železnic a České dráhy.

A odpoledne dojede protidrogový vlak Revolution Train na nádraží ve Veselí nad Moravou. V multifunkční soupravě je připraven program zaměřený na prevenci proti závislostem. Vstup je zdarma, vlak bude přístupný školám i veřejnosti.

Plzeň v podvečer ocení na radnici osobnosti svého města.

Akce na podporu boje s kožními nádory Stan proti melanomu bude od 10 do 18 hodin na brněnském Náměstí Svobody.