Očekávané události čtvrtku 20. září

20. září 2018 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí ve čtvrtek 20. září 2018.

Na čtyřdenní program do Prahy dnes zavítají představitelé francouzských katolických komunit v zahraničí, aby se věnovali tématu: „Církev v zemích, které ji pronásledují“. Setkání na Břevnově se zúčastní duchovní a laici z více než 17 zemí ze čtyř kontinentů.

V Praze se také bude konat setkání zástupců českých křesťanských médií. Ti se zúčastní se i žehnání zrekonstruovaného pražského studia Proglasu biskupem Václavem Malým.

Historii kongregace sester boromejek přiblíží výstava, která začne vpodvečer v sídle Národní knihovny v pražském Klementinu. Putovní expozice potrvá do 28. října, představí exponáty související s minulou i se soudobou činností kongregace, která se v Česku soustřeďuje na péči o nemocné a chudé již 180 let.

Pražské arcibiskupství otevře čtyřhvězdičkový hotel Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech u Prahy, který vznikl rekonstrukcí tamního zámku.

Česká knihkupectví v rámci akce Podzimní Velký knižní čtvrtek pro čtenáře připravila 15 novinek napříč žánry.

Při příležitosti Měsíce zdravé krve se koná Den otevřených dveří ve Fakultní nemocnici Motol, která nabídne vyšetření v hematologických laboratořích. Návštěvníci mj. uvidí, jak vypadá hodnocení krevního obrazu, práce s analyzátorem či krev pod mikroskopem. 

Na brněnské lékařské fakultě Masarykovy univerzity na Komenského náměstí si mohou zájemci zdarma jak prohlédnout fakultu a laboratoře, tak vyslechnout přednášku o vysokém cholesterolu a vypočítat své kardiovaskulární riziko.

Domácí hospic ALFA-OMEGA, který provozuje oblastní charita Ústí nad Orlicí, zahajuje otevřená setkávání lidí, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého člověka.

V Ivančicích budou do česného hrobu uloženy ostatky prvního československého vojáka generálmajora Miloše Knorra, který se zúčastnil vylodění spojenců v Normandii. Ostatky se vrátily z New Yorku do rodné země před několika týdny.
V Letkovicích (v části Ivančic) dojde ke stěhování kapličky. Město ji nechá posunout o několik metrů kvůli rekonstrukci návsi i bezpečnosti silnice, která u kapličky zatáčí.

Na vlakových nádražích v Čakovicích, Kbelích, Satalicích a Kyjích, v rámci akce Snídaně na peróně, dostanou cestující zdarma občerstvení, aby se jim lépe cestovalo. Zároveň se budou moci zdarma svézt motorovým vlakem RegioShark po trase připravovaných nových linek S61 a S71 spojujících jednotlivé okrajové části Prahy.

Historický prezidentský vlak mohou zájemci spatřit v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa v Českých Budějovicích.

V Malovicích na Prachaticku odpoledne začne čtyřdenní festival cizinců žijících v Česku: Promise Land. Zahrne konferenci o migraci, divadla pro děti i dospělé, koncerty, projekce dokumentů, i ochutnávkou evropské a orientální kuchyně.

Koncertem Cavalieri: Svár duše s tělem začíná v brněnském kostele svatých Janů, U Minoritů, sedmý ročník hudebního cyklu Bacha na Mozarta!, který chce přiblížit díla klasiků 17. a 18. století.

A v Chrudimi se uskuteční hlavní program Mistrovství Hasičského záchranného sboru ve vyprošťování při dopravních nehodách. Zúčastní se ho i slovenská jednotka Hasičského a záchranného zboru v Nitře. V Muzeu barokních soch v Chrudimi si bude možné prohlédnout výstavu věnovanou samotnému vyprošťování, před budovou pak dřívější vyprošťovací vozidla.