Očekávané události 8. dubna 2021

Očekávané události 8. dubna 2021
8. dubna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí ve čtvrtek velikonočního oktávu. V desítkách zemí včetně Česka se slaví Mezinárodní den Romů a také Den holokaustu a hrdinství – hebrejsky Jom ha-šoa ve ha-gvura – připomíná zhruba šest milionů Židů, vyvražděných za 2. světové války. Zároveň je poctou židovským hrdinům protinacistického odboje. V Izraeli je státním svátkem. Občanský svátek má Ema.

Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl zveřejnit na svém webu přehled podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19.

Nejvyšší správní soud veřejně projedná návrh na zrušení opatření, které odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách. Bude to první jednání v rámci nové pravomoci, kterou soudu svěřil pandemický zákon. Proti testování ve firmách protestuje dělník z automobilového průmyslu. Tvrdí, že testování je zdravotní zákrok, se kterým pacient musí souhlasit a měl by mít právo jej odmítnout.

Velké cestovní kanceláře mohou od dnešního poledne do 7. května žádat o podporu z programu COVID cestovní kanceláře II.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními mají dnes poslední možnost požádat o příspěvek na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Příjem žádostí do třetí výzvy ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) , které ho připravilo, ukončí ve 23:59. Zájemci o dotaci mohli žádosti podávat od 5. února.

Veřejným čtením si dnes lidé připomenou oběti holokaustu. Kvůli pandemii koronaviru se šestnáctý ročník akce ale bude konat jen on-line. Čtení pořádá Terezínská iniciativa a koná se u příležitosti dne, který v hebrejštině nese název Jom ha-šoa ve ha gvura a neboli Den holokaustu a hrdinství. V židovském kalendáři jde o pohyblivý svátek, letos připadá na zítřek 9. dubna.

Uvedením filmu Karla Lamače Bílý ráj zahájí dnes odpoledne Národní filmový archiv on-line přehlídku němých filmů. Bude je uvádět s hudebním doprovodem. Přehlídka je součástí mezinárodní spolupráce, která chce představit práci evropských státních a regionálních archivů. Národní filmový archiv je jedním z 22 participujících institucí.

Výstava Člověk ve vesmíru, která se koná při příležitosti 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru, v Brně zahájí program letošních Dnů elektronové mikroskopie.

Koncert České filharmonie s názvem Kamav tut připomene Mezinárodní den Romů. Vystoupí na něm zpěvačka Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

A Londýně se večer odehraje úvodní zápas čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy mezi Slávií Praha a Arsenalem. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony