Očekávané události 7. a 8. března 2015
Nabízíme výběr očekávaných událostí tohoto víkendu.
Sobota
Na bohoslužbu porozumění a naděje zve v souvislosti s tragickou událostí v Uherském Brodu místní sbor Církve adventistů sedmého dne. Bohoslužbu povede od 11.00 hod. kazatel Milan Kantor pro všechny, kdo v těchto dnech potřebuje získat povzbuzení.
Mší svatou od 8.30 hod. začne v prostorách brněnského biskupství seminář skautů a skautek brněnské diecéze. V průběhu dne jsou na programu přednášky skautů, mezi nimi například přírodovědce a katolického kněze Marka Orko Váchy či psychologa Vladimíra Smékala.
Seminář pod vedením irského misionáře otce Patricka Collinse s názvem „Jak se dělá misie?“ se uskuteční od 9.00 do 17.00 hod. v prostorách kostela sv. Vojtěcha v Praze 6. Akce se pořádá v souvislosti s přípravou takzvaných Dnů víry – evangelizační akce, která bude v Praze probíhat od května do června.
Poslední rozloučení se sestrou Anežkou Marií Kazdovou ze znojemské komunity kongregace Nejsvětějšího Spasitele proběhne od 11.00 hod. v tamním kostele Nalezení sv. Kříže. Sestra Anežka prožila v řeholním zasvěcení 66 let.
Při příležitosti 10. výročí úmrtí zakladatele hnutí Comunione e Liberazione Luigiho Giussaniho a 60. výročí vzniku hnutí přijme papež František jeho členy na audienci. Setkání proběhne na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. Hnutí se zaměřuje na výchovně-kulturní a společenskou angažovanost v současném světě.
Pietní akt při příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka proběhne v 11.00 hod. u jeho hrobu v Lánech na Kladensku.
Od soboty je prodloužena otevírací doba výstavy „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300“. Otevřena bude od 10.00 do 20.00 hod. ve Valdštejnské jízdárně s výjimkou pondělí, kdy je zavřeno.
Neděle
Tryzna za české a moravské Židy, kteří byli v noci z 8. na 9. března 1944 zavražděni v Osvětimi-Březince proběhne od 10.00 hod. v Pinkasově synagoze v Praze. Od 11.00 do 16.30 hod. následuje Den otevřených dveří. V galerii Roberta Guttmanna budou zpřístupněny Terezínské pamětní knihy se jmény deportovaných Židů z Čech a Moravy stejně jako databáze obětí šoa. Akci pořádá Terezínská iniciativa a Židovské muzeum v Praze.
Život, který se stává znamením – to je název konference, na níž vystoupí bratr Alois z ekumenické komunity Taizé. Koná se od 16.30 hod v pařížské katedrále Notre Dame.
K ostatkům svatého Klementa Marii Hofbauera do Vídně putují německy mluvících Jihomoravané. V chrámu Maria am Gestade slouží mši svatou pater Lorenz Voith od 9.30 hod.
Na brněnském výstavišti končí veletrh potřeb pro dítě a mezinárodní výstava rybářských potřeb.
V třebíčské židovské čtvrti začne od 9.30 hod. oslava nejveselejšího židovského svátku Purim. Součástí oslav bude pekařská dílna a ochutnávka košer vína.
Malá pouť za velké věci – tak organizátoři nazvali pouť za víru v rodinách, kterou pořádá Centrum pro rodinný život olomouckého arcibiskupství. Od katedrály svatého Václava do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce se vyráží ve 13.00 hod.
Křížovou cestu s modlitbou za mír ve světě pořádá mládež opavského děkanátu od 14.30 hod. na takzvaném Sádráku – Stříbrném jezeře.
Olomoucké Dramacentrum na odpoledne připravilo interaktivní divadlo pro děti, které chtějí ovlivňovat děj představení. Od 16.00 hod. se mohou zapojit do hry O hloupé ženě.
Responsoria pro Svatý týden Jana Dismase Zelenky zazní v kostele svatých Petra a Pavle v Praze–Bohnicích od 19.30 hod. Koncert pořádá římskokatolická farnost Bohnice.