Očekávané události 30. listopadu 2022

Očekávané události 30. listopadu 2022
30. listopadu 2022 Události Autor: Jitka Uhnavá

Vrcholí druhé kolo Milostivého léta, během kterého se mohli lidé v exekuci zbavit dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských, státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven a Českého rozhlasu či České televize. Pokud lidé uhradili původní jistinu dluhu a poplatek 1 815 Kč exekutorovi, zbavili se povinnosti platit úroky z dluhu a penále.

Dnes je poslední termín možnosti odvolání proti rozhodnutí ministerstva vnitra o registraci k lednové volbě prezidenta.

Začíná 48hodinová stávka zaměstnanců britské pošty Royal Mail [rojl mejl]. Stávku organizuje odborová organizace zastupující zaměstnance, kteří vybírají, třídí a doručují balíky a dopisy.

Končí platnost těch ustanovení takzvaného pandemického zákona, která umožňují vládě zavádět omezení běžného života.

Pokračuje zasedání Mezivládního výboru pro ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Výbor posuzuje 46 návrhů na zařazení do seznamu nehmotného kulturního dědictví, včetně společné nominace ČR a dalších pěti států na zařazení vorařství do tohoto seznamu. O nominaci se rozhodne 1. prosince.

Ministři zahraničí členských zemí NATO dnes budou v Bukurešti diskutovat o vztazích s Čínou. Včera šéfové diplomacií diskutovali především o další pomoci Ukrajině a shodli se na tom, že zemi napadenou Ruskem budou podporovat tak dlouho, jak to bude potřebovat. Dnešním dnem meeting [mýtink] zároveň končí.

V Brně začíná pětidenní výstava notového rukopisu Ludwiga van Beethovena [ludvika fon bétovena], který dosud uchovávalo Moravské zemské muzeum ve svých sbírkách. Bude jej vracet rodině Petschků [pečků].

Univerzita Pardubice dnes v 17 hodin rozsvítí vánoční Strom přání. Následovat bude studentská akce s hudbou. Její účastníci přispějí zakoupením punče nebo svařeného vína na nákup senzomotorických pomůcek do Dětského centra Veská, které pomáhá dětem a rodinám ve složitých životních situacích.

K závěru se chýlí sbírka vánočních ozdob a dekorací libereckého Centra Amelie. Výtěžek z prodeje pomůže nemocným s rakovinou a jejich rodinám. Lidé mohou předměty naposledy v tento den přinést do Centra Amelie v Krajské nemocnici Liberec, Krajské vědecké knihovny v Liberci nebo Drogerie Jasmín v Mnichově Hradišti. Prodávat je budou dobrovolníci u stánku v libereckém OC Forum od 9. do 15. prosince.