Očekávané události 3. prosince 2021

3. prosince 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výbr z očekávaných událostí v pátek 1. adventního týdne, kdy si záveň připomínáme svatého Františka Xaverského – španělského kněze a spoluzakladatele Tovaryšstva Ježíšova. Na věčnosti je od tohoto dne roku 1552. Platí za apoštola Indie, patrona misií a misionářů, jezuitů, námořníků, novinářů, ochránce před bouří a morem, přímluvce za šťastnou hodinku smrti.

Druhým dnem pokračuje apoštolská cesta papeže Františka na Kypr. V půl osmé našeho času se setká se s pravoslavným arcibiskupem Chrysostomem II. a následně s celým Svým synodem v devět hodin odslouží mši v hlavním městě Nikósii. Odpoledne je na programu setkání s uprchlíky a ekumenická modlitba. Přímé přenosy nabízí televize Noe.

O dalším osudu pandemického zákona by měl dnes jednat ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch s Anticovid týmem budoucí vlády. Bavit by se měli rovněž o naplněnosti nemocnic a omezování plánované a zbytné zdravotní péče. Ministr Vojtěch je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, s politiky a odborníky nominovanými koalicemi Spolu a PirSTAN proto bude jednat přes videohovor.

Do Lán na setkání s prezidentem Milošem Zemanem zamíří dnes kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Hlavě státu by měl představit své plány v resortu. Šéf lidovců byl v předminulém volebním období ministrem zemědělství tehdejší Sobotkovy vlády.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti proti zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Ústavní stížnost podala šestice lidí z Německa, jde o zraněné a pozůstalé po zabitých na československých hranicích.

V Brně se otevře nový pivovar Harry. První várku uvařeného piva požehná farářka Církve Československé husitské Sandra Silná.

Výstava Vztahy fotografa Jindřicha Štreita se otevře v liberecké Malé výstavní síni.

Nadace Život umělce předá v Praze ocenění Senior Prix, které navrhla Herecká asociace.

Muzikanti Iva Bittová a Jan Čižmář budou ve starobrněnské bazilice koncertovat pro Hospic svaté Alžběty.

Na vrcholu Černé hory v Krkonoších začne lyžařská sezona. Lyžaři budou mít k dispozici sjezdovky Anděl a Zalomená a horní části sjezdovek Černohorská a Protěž. Lyžovat se bude asi na čtyřech kilometrech sjezdovek pokrytých přírodním i umělým sněhem. Bývá zvykem, že na Černé hoře začíná sezona v Krkonoších tradičně nejdříve. Loni se zde poprvé lyžovalo 18. prosince, předloni Černá hora zahájila sezonu 7. prosince. Dosavadním rekordem je zahájení lyžování na vrcholu Černé hory již 17. října v roce 2009.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony