Očekávané události 29. prosince 2021

Očekávané události 29. prosince 2021
29. prosince 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o památce svatého Tomáše Becketa – anglického primase, zavražděného v tento den roku 1170. Podle OSN je také Mezinárodní den biologické různorodosti. Občanský svátek má Judita.

O pomoci lidem postiženým prudkým růstem cen energií dnes bude jednat vláda Petra Fialy. Měla by veřejnosti představit řešení, na kterém se v úterý dohodli předsedové koaličních stran. Kromě toho má vláda schválit i úpravu protiepidemických opatření, jednat bude například o povinném testování zaměstnanců bez třetí dávky očkování. Měla by také rozhodnout, jak se budou v příštím roce vyvíjet platy ve veřejné sféře.

V tuzemsku se zpřísňují protikoronavirová pravidla. Do 2. ledna platí, že ke stolu v restauraci mohou společně nejvýš čtyři sedící s výjimkou členů jedné domácnosti. Na akce a večírky včetně silvestrovských oslav, kde nejsou výhradně místa k sezení, může maximálně 50 lidí.

Česko si dnes připomíná události, které vedly k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přesně před 80 lety, v noci z 28. na 29. prosince 1941, byly na území Protektorátu Čech a Moravy vysazeny tři výsadky parašutistů - Silver A, Silver B a Anthropoid. Byli v nich i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří atentát o pět měsíců později provedli. Vzpomínková akce se dnes uskuteční v Pardubicích a dalších obcích, které jsou s výsadky spojeny.

Královéhradecký kraj vyvěšuje litevskou vlajku, jako připomenutí století diplomatických a přátelských vztahů ČR a Litvy. Kraj se tím připojuje k Senátu Poslanecké sněmovny ČR.

V pražském kostele svatého Ignáce se při bohoslužbě od 10 hodin lidé naposledy rozloučí s jezuitským knězem, teologem a filozofem profesorem Ludvíkem Armbrusterem. Bývalý děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy působil do pádu komunismu desítky let v Japonsku. Odešel v sobotu 18. prosince ve věku 93 let. Jeho ostatky v poledne uloží na vyšehradském hřbitově.

Papež František udělí generální audienci věřícím ve Vatikánské aule Pavla VI. Přímý přenos od 9. hodiny nabídne TV Noe.

V Kapském městě v Jihoafrické republice proběhne ekumenická vzpomínková bohoslužba za anglikánského emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua – nositele Nobelovy ceny míru za nenásilný odpor vůči apartheidu. V říjnu oslavil devadesátiny, zemřel uplynulou neděli.

Moskevský městský soud má vyslechnutím svědků pokračovat v projednávání žádosti moskevské prokuratury o rozpuštění Střediska pro lidská práva nevládní organizace Memorial. O rozpuštění sesterské organizace Mezinárodní Memorial, proslulé odhalováním zločinů komunismu a stalinismu, rozhodl ruský nejvyšší soud včera.

Večerní modlitba z francouzského Taizé otevře evropské setkání, pořádané mezinárodní ekumenickou komunitou pouze online. Bratři ji budou přenášet na Youtube kanálu Taizé, od zítřka do pátku takto zprostředkují program z Turína. Italské město bude dějištěm výroční pouti důvěry, jejíž termín kvůli pandemii posunuli na červenec 2022.