Očekávané události 29. listopadu 2021

29. listopadu 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v pondělí prvního adventního týdne, kdy je Mezinárodní den solidarity s palestinským lidem, slaví se od roku 1978 z rozhodnutí VS OSN roku 1977.

Prezident Miloš Zeman dnes schůzkou s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem zahájí sérii jednání s kandidáty na ministry koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Piráty a Starosty. Bartoš by se v nové vládě měl stát vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. Za prezidentem pojede do Lán jako první z nominantů, hlava státu je plánuje přijímat v abecedním pořadí.  Zeman podobně jako včera při jmenování Petra Fialy premiérem se kvůli nákaze covidem19 bude nacházet za skleněnou bariérou. 

Zaměstnavatelé musejí do dnešního dne dokončit prvního kolo testování neočkovaných pracovníků. Testování především prostřednictvím antigenních samotestovacích sad je povinné jednou za týden, týká se všech typů typů firem včetně živnostníků, vztahuje se na státní organizace i obce. Testovat se nemusejí lidé, kteří pracují z domu a ti, kteří se při práci nestýkají s dalšími lidmi. Dále pokračuje i plošné testování žáků základních a středních škol.

Na Slovensku zaměstnavatelé začnou vyžadovat covidové certifikáty od zaměstnanců nebo je testovat, jinak pracovník dostane neplacené volno.

Írán a světové mocnosti budou jednat o obnovení jaderné dohody z roku 2015.

Z důvodu obav před novou variantou koronaviru, nazvanou omikron, po následujjící dva týdny mají cizinci zakázaný vstup do Izraele. Přílety linek ze zahraničí znemožní ode dneška na 14 dní také Maroko.

Aktuální epidemickou situaci v Česku a naplňování opatření proti jejímu šíření dnes dopoledne projedná Ústřední krizový štáb. Vláda od 14. hodiny mimo jiné zváží, zda kvůli dopadům epidemie na české hospodářství obnoví podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí část programu Antivirus. Firmy s omezením výroby a služeb by mohly znovu dostávat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29.000 korun.

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se ode dneška mohou registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, pokud u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování.

Otevřou se nová očkovací centra bez nutnosti předchozí registrace a to v  pražském obchodním centru na Černém Mostě a v plzeňském obchodním domě u vlakového nádraží. 

V Pardubicích bude možná prohlídka prvního Institutu Paměti národa v České republice. Podzemní výstavní prostor pod Machoňovou pasáží v centru města nabídne návštěvníkům historický materiál v multimediální podobě.

Mši za zaměstnance, dobrovolníky a příznivce Charity bude v brněnské diecézi slavit její biskup Vojtěch Cikrle za přítomnosti zástupců jednotlivých oblastních Charit. Bohoslužba začíná v 16 hodin v katedrále svatých Petra a Pavla.

V obci Ořech u Prahy uloží do hrobu ostatky biskupa skryté církve Jana Konzala, který zemřel ve věku 86 let.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony