Očekávané události 26. května 2022

očekávané události 26. května 2022
26. května 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z událostí v den, kdy římskokatolická církev prožívá slavnost Nanebevstoupení Páně. V tento den roku 1595 zemřel italský mystik, „veselý svatý“ Filip Neri – zakladatel kongregace světských kněží oratoriánů, kteří pečovali o římské poutníky a nemocné. Apoštol Věčného města je patronem mládeže a humoristů. I občanský svátek slaví Filipové.

Konference o nemocničních kaplanech v Olomouci (v Arcibiskupském paláci) ukáže příklady dobré praxe v Česku.

Pražští zastupitelé budou dnes jednat o nové vyhlášce omezující pití alkoholu na veřejnosti, nebo odnětí čestného občanství Prahy sovětskému maršálovi Ivanu Koněvovi.

V Praze dnes odpoledne začnou tři venkovní výstavy, které připomínají zítřejší 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Spolu s informacemi o největší akci domácího protinacistického odboje v Evropě výstavy ukážou také osudy obyvatel Prahy, kteří československým výsadkářům vyslaným z Londýna pomáhali, a předvedou práce a výrobky dětí a studentů k tématu operace Anthropoid.

V Hanáckém muzeu v Příkazích na Olomoucku se otevře téměř 500 let stará roubená stodola, která byla do muzea náročným transportem přemístěna loni. Původně stála ve Skaličce u Hranic na Přerovsku. Jde o jednu z nejstarších staveb tohoto druhu v Česku. Důvodem přemístění byla mimo jiné i záchrana této památky.

V ulicích Prostějova uloží spolek Hanácký Jeruzalém dalších 15 kamenů zmizelých, které připomínají tragický osud židovských obyvatel města za druhé světové války. V někdejší nové synagoze se otevře panelová  výstava s názvem Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu.

Výroční ceny Přístav za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží dnes získá devět laureátů od České rady dětí a mládeže. Udělují se zástupcům veřejné správy a samosprávy či podnikatelům a firmám působícím na místní a krajské úrovni. Mezi laureáty 19. ročníku jsou senátor Lumír Kantor, poslanec Marek Výborný, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich nebo hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ve Zlíně dnes začne 62. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Potrvá do 1. června, který je mezinárodním dnem dětí, a nabídne 276 snímků ze 49 zemí světa. Festival je největší a nejstarší svého druhu na světě. Cenu Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež letos dostanou herci Pavel Zedníček a Karel Heřmánek. Festival také připomene osobnosti spojené se Zlínem, který letos slaví 700 let.

Život Jana Amose Komenského z pohledu evangelického pedagoga Martina Šimka nabídne K centrum v Přešticích na jižním Plzeňsku. Přímý přenos přednášky lze sledovat na webu centra a youtubovém kanále, kde stejně jako předchozí části cyklu zůstane k opětovnému shlédnutí.

Bývalá Káznice v Brně na Cejlu bude hostit další večer s poezií duchovně orientovaných básníků. Dnes zazní dílo Ivana Blatného.

Multimediální show, která by měla za použití různých výrazových prostředků přiblížit život a dílo světoznámého malíře Alfonse Muchy, bude mít dnes večer premiéru v hale O2 Universum. Show využívající velkou scénu je plná barev, hudby a rozpohybovaných reprodukcí Muchových slavných děl. Představení doplňuje vyprávěný komiksový příběh, který vytvořil fiktivní obdivovatel Muchova díla.

A na hokejovém mistrovství světa ve Finsku se česká reprezentace ve čtvrtfinále utká s německou a domácí nastoupí proti Slovákům.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony