Očekávané události 26. června 2020

Očekávané události 26. června 2020
26. června 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v pátek 26. června 2020, kdy patolického kalendáře připomínáme památku ochránců proti nečasu sv. Jana a Pavla – římských bratří, úředníků na dvoře Konstantina Velikého, mučedníků ze 4. století. Rozhodnutím OSN je Mezinárodní den  boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi a Mezinárodní den na podporu obětí mučení.

Na řadě míst celé České republiky si lidé připomenou památku Milady Horákové, kterou před 70 lety komunisté popravili ve vykonstruovaném procesu. Kromě pietního shromáždění na Vyšehradském hřbitově se uskuteční také kampaň nazvaná Milada 70 - zavražděna komunisty. Její součástí budou portréty Milady Horákové a černé vlajky vyvěšené na budovách mnoha institucí. Kromě toho zazní v dopravních prostředcích a obecních rozhlasech některých měst zvuková koláž vytvořená z nahrávek soudního procesu a z dopisů, které Milada Horáková napsala z vězení své dceři.

Sněmovní rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny projedná vládní návrh na zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun. Jednání nebude přístupné veřejnosti.

V informačním systému na webu ministerstva průmyslu a obchodu se otevře možnost podávat žádosti o podporu z programu COVID nájemné. Určen je podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz.

Mnohé základní i střední školy dnes rozdají žákům vysvědčení. Školní rok sice oficiálně končí až v úterý 30. června, ale řada ředitelů vyhlásila na pondělí a úterý volno.

Veřejnosti se představí dokončená oprava poutního areálu Horní Police na Českolipsku. Zítra se při příležitosti otevření prostoru pro veřejnost uskuteční slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat litoměřický biskup Jan Baxant.

V Ondřejově u Prahy předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a také stoletý Luboš Perek, emeritní ředitel Astronomického ústavu, představí modernizaci největšího, Perkova, dalekohledu v České republice.

Sdružení Děti Země dnes v Brně vyhlásí cenu Ropák roku 2019 za antiekologický čin a Zelenou perlu za antiekologický výrok roku.

A jako náhrada za zrušený folklorní festival ve Strážnici začíná víkendová on-line přehlídka nazvaná iFolklorní Strážnice. Ze svých domovů budou po celý víkend české i zahraniční soubory nabízet divákům ukázky tanců a písní ze svého regionu. Během těchto dní lze sledovat i speciální přenosy na profilu Folklórní vysílání na Proglasu.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony