Očekávané události 25. ledna 2023

Očekávané události 25. ledna 2023
25. ledna 2023 Události Autor: Laura Hájková

V italštině vychází kniha "Strach jako dar", ve které papež František v rozhovoru s psychologem a psychoterapeutem Salvem Noémem vypráví o svých myšlenkách, obavách a pocitech během pontifikátu. Zamýšlí se také nad tématy, jako jsou přijímání migrantů a homosexuálů, kariérismus, vzdělávání v seminářích či prevence zneužívání.

Nejvyšší náboženští představitelé Ukrajiny se dnes před generální audiencí setkají s papežem Františkem, aby ho informovali o zločinech páchaných Ruskem na svém území. Delegace Ukrajinské rady církví a náboženských společností také navštíví hlavní dikasteria římské kurie a zúčastní se ekumenických nešpor v Bazilice svatého Pavla za hradbami, které zakončí 66. týden modliteb za jednotu křesťanů.

Posledním dnem se koná 134. plenární zasedání České biskupské konference v Arcibiskupském paláci v Praze.

Římskokatolická farnost u kostela svatého Jakuba Staršího v pražských Stodůlkách pořádá v komunitním centru od 10 hodin Kurz Beta. Tématem setkání budou otázky týkající se evangelizace a apoštolátu.

V Deštném v Orlických horách odstartují jednotlivé kategorie 26. ročníku závodu Šediváčkův long. Jedná se o jeden z nejtěžších závodů psích střežení v Evropě. Potrvá do 28. ledna.

V 16 hodin končí termín, kdy si můžou voliči na příslušném obecním nebo zastupitelském úřadě osobně požádat o vydání voličského průkazu do druhého kola prezidentských voleb. Zároveň na volebních stanovištích pro hlasování z auta mohou od 8 do 17 hodin hlasovat voliči, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci nebo karanténě. Volební stanoviště zůstala na stejných místech jako při prvním kole.

Měly by skončit kontroly na česko-slovenských hranicích, zavedené koncem září 2022 kvůli zvýšenému počtu nelegálních migrantů.

Zpravodajové pro Česko ze tří zemí Rady pro lidská práva Organizace spojených národů předloží členským zemím k posouzení finální zprávu o stavu lidských práv v Česku. Rada návrh zprávy posoudí 27. ledna. Publikována bude 10. února.

Na letišti Willyho Brandta, které leží 24 kilometrů jižně od Berlína, se kvůli výstražné stávce odborů Verdi zastaví letecký provoz. Zasáhne to až 35 tisíc cestujících.

V Rusku začíná soudní proces, který má vést k likvidaci Moskevské helsinské skupiny. O zrušení nejstarší ruské organizace zabývající se ochranou lidských práv v prosinci zažádalo ruské ministerstvo spravedlnosti.