Očekávané události 24. 5. 2021

Očekávané události 24. 5. 2021
24. května 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

V pondělí po Seslání Ducha Svatého, o Památce Panny Marie, Matky církve, nabízíme výběr z očekávaných událostí. Dnešní Památka Panny Marie Pomocnice křesťanů, připadající tradičně na 24. května, je podle přání emeritního papeže Benedikta XVI. Dnem modliteb za církev v Číně.

Druhým dnem pokračuje týden modliteb za křesťany v Číně, vyhlášený předsedou Federace asijských biskupských konferencí, kardinálem Charlesem Bo z  Barmy. K připojení vyzval i papež František, který dnes navštíví redakci vatikánského rozhlasu a ohlásí iniciativu navazující na končící Rok Laudato si (nazvaný podle jeho sociálně-ekologické encykliky).

Začíná období státních maturitních testů, které potrvá do středy 26. května. Přesunuty jsou z původního termínu z počátku května kvůli epidemii covidu.

K plně prezenční výuce se vrací žáci druhého stupně základních škol ve zbývajících krajích, a plná prezenční výuka začíná také na středních školách. A vysoké školy mohou obnovit teoretickou část výuky.

Ubytovací zařízení se mohou otevřít pro rekreační účely bez omezení kapacity. Hosté musí prokázat bezinfekčnost, a to testy na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19.

Ve vnitřních prostorách je možné konat kulturní akce a to do maxima 500 lidí.

Ode dnešní půlnoci se mohou k očkování proti covidu-19 registrovat lidé ve věkové kategorii 35-39 let. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k vakcinaci hlásit lidé od 30 let.

Po poledni se sejde vláda. Jednat mají například o pravidlech testování na covid v létě. Na programu mají i doporučení Uhelné komise, či zprávu o plnění Koncepce rodinné politiky za rok 2020.

Akce S.O.S. skupiny Společně to dáme na podporu České televize v předvečer sněmovní volby nových členů Rady České televize začne v 18 hodin na pražském Malostranském náměstí.

Přes Česko přejíždějí američtí vojáci z Německa na cvičení NATO v Maďarsku. Ve třech konvojích bude celkem asi 600 vojáků a 190 kusů techniky.

Slavnostního otevření se v podvečer dočká park na Palackého náměstí v Brně-Řečkovicích. Přítomna bude primátorka města Markéta Vaňková. To bude v 17 hodin.

A v 19 hodin uvede Městské divadlo Brno inscenaci Zamilovaný Shakespeare jako slavnostní představení u příležitosti znovuotevření divadel.

Film Bílá na bílé režisérky Viery Čákanyové, který na slavnostním zakončení festivalu Jeden svět získal hlavní cenu v České soutěži, se dnes dočká v pražském kulturním cebntru Klubovna premiéry. Online jej mohou na doprovodném programu festivalu Jeden svět diváci sledovat ode dnešního dne na streamovacím portálu DAFilms.

Dnes je Evropský den parků – slaví se od roku 1999 na připomínku založení prvního národního parku v Evropě. konkrétně ve Švédsku, v roce 1909.

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou od února vězní barmská junta, se má poprvé osobně zúčastnit soudního stání.

V Bruselu začíná dvoudenní mimořádný summit Evropské unie. Prezidenti a premiéři členských zemí budou debatovat o napjatých vztazích s Ruskem, klimatické politice či pobrexitovém vývoji.

Česká reprezentace se dnes v 19:15 na mistrovství světa v ledním hokeji po dvou úvodních prohrách s Ruskem a Švýcarskem utká s Běloruskem.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony