Očekávané události 22. ledna 2021

Očekávané události 22. ledna 2021
22. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v pátek 22. ledna 2021, kdy si připomínáme italského kněze a průkopníka pastorační práce svatého Vincence Pallotiho, zakladatele Společnosti katolického apoštolátu, pallotinů a pallotinek. Svátek má Slavomír.

V platnost vstupuje Smlouva o zákazu jaderných zbraní, kterou ocenil papež František při středeční katechezi. Dokument dosud podepsaly desítky zemí, ale žádná jaderná velmoc. Při této příležitosti se v Praze o 11. hodině před Poslaneckou sněmovnou na Malostranském náměstí uskuteční mírový happening.

Sněmovna by dnes měla zrychleně projednat novely o kompenzačním bonusu, podle které budou moci čerpat příspěvek i podnikatelé v úpadku a o nezapočítávání ošetřovného do příjmu při posuzování nároku na různé sociální dávky. Před schvalováním jsou novely o soudech a soudcích a o pedagogických pracovnících.

Rezervační systém pro očkování proti covidu-19 začíná fungovat novým způsobem. Po registraci lidé dostanou zvací SMS s upozorněním až v době, kdy bude na jimi vybraném očkovacím místě volný termín. Na pořadí bude mít vliv jejich věk, ne čas registrace.

Lékaři ukončí preventivní zdravotní prohlídku prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) od středy, kdy se nechal očkovat proti koronaviru. Následovala plánovaná prohlídka, kvůli které v ústavu zůstal až do dneška.

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové oznámí oficiální výsledky volby nového vedení strany. CDU vybrala nové předsednictvo již minulý týden na digitálním sjezdu, výběr ale z právních důvodů musel být potvrzen následnou korespondenční volbou.

Sté výročí nedožitých narozenin lékaře, vědce a velvyslance u Svatého stolce Antona Neuwirtha si dnes připomenou v Římě i na Slovensku. Tamní Konfederace politických vězňů  při této příležitosti v Piešťanech chystá vzpomínkovou mši, kterou bude možné sledovat v přímém přenosu na webu konfederace.

A inovační on-line maraton Robothon 2021 připomene sté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých škol. Tématem setkání bude řešení problémů dnešní doby pomocí umělé inteligence. Potrvá do 23. ledna.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony