Očekávané události 21. září 2021

Očekávané události 21. září 2021
21. září 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o svátku sv. Matouše.

Světoví lídři dnes zahájí všeobecnou rozpravu 76. zasedání Valného shromáždění OSN. V prvním dni projevů vystoupí mimo jiných také americký prezident Joe Biden, jeho čínský protějšek Si Ťin-pching nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Rozprava potrvá až do příštího pondělka. Českého prezidenta v New Yorku zastupuje ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který bude mít projev v sobotu (25. září).

Ve Varšavě pokračuje třetím dnem mezinárodní konference o prevenci sexuálního zneužívání v katolické církvi zemí východní a střední Evropy. Česko zastupují pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer a premonstrát pater Marek Drábek.

Na více než 300 školách po celé České republice se druhým dnem konají Studentské volby, které napodobují reálné volby do Poslanecké sněmovny. Středoškoláci od 15 let si v nich mohou zkusit vybrat z politických stran, hnutí a koalic, které kandidují v říjnových sněmovních volbách. Akci, která má zvýšit zájem mladých lidí o politiku, pořádá od roku 2010 společnost Člověk v tísni. Výsledky by měly být známy vpodvečer.

U příležitosti dnešního Mezinárodního dne Alzheimerovy [alC‑hajmrovy] choroby organizace Dementia spouští tři velké projekty, jejichž cílem je podporovat rodiny pečující o své nemocné a zároveň šířit osvětu. Otevírá novou Alzheimer-friendly kavárnu v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, ode dneška do neděle 26.9. pořádá Běh proti demenci a nabízí novou knihu Deník ze života s Alzheimerem.

V městě Lednice startuje projekt Po stopách rodokmenu, který zejména seniorům má zprostředkovat genealogický seminář, komentované procházky českými městy a virtuální prohlídku měst, do kterých by se nemohli kvůli svým fyzickým omezením dostat.   

Na hřbitov u mariánského kostela v Turnově se po roce a půl navrátí ostatky čestného občana města z 19. století, pražského světícího biskupa Petra Františka Krejčího. Exhumace byla nutná kvůli špatnému stavu hrobky i původní rakve. Duchovní a někdejší poslanec zemského sněmu založil nadaci pro turnovské studenty a podporoval místní ochotnické divadlo. Odpolední pietní obřad povede litoměřický biskup Jan Baxant.

Na téma hledání identity církevního školství bude diskutovat plzeňský biskup Tomáš Holub na půdě tamního církevního gymnázia od 16 do 18 hodin v rámci projektu Společnost a církev v procesu restitucí církevního majetku.

Výstava "Zdravotníci, děkujeme vám!“ se otevře v olomoucké Galerii Šantovka. Zahrnuje dvě části po patnácti obrazech, mají názvy Lékaři objektivem nemocničního kaplana a Dáma s lampou (tato série vznikla jako ilustrace do stejnojmenné knihy lékařky Jitky Krausové, psychiatričky a pastorální terapeutky olomouckého arcibiskupství).

Otázku "Tužby dospělých, nebo práva dětí?" má v záhlaví dnešní brněnská přednáška Katy Faustové, zakladatelky americké organizace Them before us Ta sdružuje děti z neúplných rodin, děti vychovávané stejnopohlavními páry a takzvanými polyamorickými skupinami a děti vzešlé z náhradního mateřství. Začátek setkání je v sídle veřejného ochránce práv v centru Brna v 18 hodin.

Biskup Martin David bude slavit večerní mši svatou k zahájení akademického roku s vyskokoškoláky od 19 hodin v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony