Očekávané události 20. ledna 2022

Očekávané události 20. ledna 2022
20. ledna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Vybíráme z očekávaných událostí v den, kdy před 730 lety přišla na svět královna Eliška Přemyslovna – manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV., poslední z rodu na českém trůně. Zemřela osmatřicetiletá. Občanský svátek má Ilona.

Premiér Petr Fiala a další členové koaliční vlády budou dnes dopoledne v Hrzánském paláci v Praze poprvé od svého jmenování jednat s hejtmany. Hovořit budou o fungování spolupráce krajských samospráv a změně kontroverzního stavebního zákona. V souvislosti s přípravou státního rozpočtu bude tématem i financování oprav silnic nižších tříd či organizace letecké záchranné služby.

Senát se sejde ke schvalování novel o zmrazení platů ústavních činitelů a o zvýšení příspěvků na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií. 

Sněmovní zahraniční výbor projedná situaci v Kazachstánu a některé mezinárodní smlouvy.

Advokát Soudního dvora Evropské unie zveřejní stanovisko k žalobě Evropské komise na Rakousko kvůli omezení výše přídavků na děti cizinců pracujících v zemi.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zveřejní verdikt v kauzách odebraných dětí Evy Michalákové a manželů Ladických.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken jedná s protějšky z Německa, Francie a Británie o napětí kolem ruských vojenských akcí u Ukrajiny.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken projedná s protějšky z Německa, Francie a Británie napětí kolem ruských vojenských akcí u Ukrajiny.

Památník ticha připomene konferenci ve Wannsee, na které si 20. ledna 1942 tehdejší příslušníci složek SS v tajnosti upřesnili otázky logistiky "konečného řešení židovské otázky". Setkání se od 15. hodiny zúčastní se politici, novináři a spisovatelé např. Petr Pithart, Jakub Szantó, Fedor Gál nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.

Český statistický úřad představí výsledky výzkumu o životních podmínkách českých domácností.

Proti změnám v rozdělování dotací budou dnes v Česku protestovat zemědělci, zejména z velkých firem. Nespokojenost s chystanými úpravami chtějí dát najevo protestními jízdami zemědělské techniky. K akci je vyzvaly Agrární komora a Zemědělský svaz. Změny v dotační politice podle nich nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce.

Na programu městské rady Chodova na Karlovarsku bude bezúplatný převod místního evangelického kostela do majetku města.

Dojde k vyhlášení vítězů letošního ročníku soutěže Czech Press Photo. Lidé se na oceněné snímky budou moci od zítřka podívat na výstavě v Národním muzeu.