Očekávané události 20. května 2020

Očekávané události 20. května 2020
20. května 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí ve středu 6. velikonočního týdne 2020, kdy si připomínáme památku jednoho z našich zemských patronů, sv. Klementa Marii Hofbauera původně chudého pekaře z moravských Tasovic, kněze, redemptoristy, apoštola Vídně a Varšavy. Na věčnosti je od roku 1820, kanonizován právě před 111 lety.

V přímém přenosu prostřednictvím médií papež František promluví k věřícím. Opět tomu bude z knihovny Apoštolského paláce ve Vatikánu. Generální audience za účasti věřících ještě obnoveny nejsou.

Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu Nejvyššího soudu. Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu Nejvyššího soudu. Dosud není známo, kdo je vybraným kandidátem. Funkce se uvolnila letos v únoru, kdy se dosavadní šéf soudu Pavel Šámal stal ústavním soudcem. Soud řídí jeho místopředseda Roman Fiala. O výběru a jmenování předsedy NS rozhoduje prezident. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Funkční období předsedy je desetileté.

Senát dnes rozhodne o prodloužení ošetřovného pro rodiče. Schvalovat bude odklad úhrady sociálních odvodů pro firmy. Projedná rovněž prodloužení některých lhůt přípravy návrhu státního rozpočtu na rok 2021.

Po zhruba sto letech se o 18. hodině změní melodie, kterou hraje známá zvonohra pražské Lorety. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe bude každou hodinu zaznívat melodie barokní mariánské písně Maria, Maria, nad sluce jasnější.

V Letech u Písku zasedne porota, která vybere vítězný návrh podoby budoucího Památníku Lety. Výsledky budou vyhlášeny na začátku června. 

V Nýřanech na Plzeňsku se uskuteční pietní akt k uctění 130. výročí stávky horníků v roce 1890. Při jejím potlačení bylo zastřeleno 13 lidí. Vzhledem k opatřením kvůli šíření koronaviru zástupci hornických spolků pouze položí květiny k pomníku.

Na youtube kanálu farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Dubném povede historik Martin Weis online přednášku o svaté Jenovéfě z Paříže.

Indie a Bangladéš očekávají příchod silného cyklonu Amphan, kvůli němuž preventivně evakuovaly statisíce lidí.

Evropská komise zveřejní plán přechodu na trvale udržitelné zemědělství a produkci potravin.

V Evropě platí zákaz prodeje cigaret s mentolovou příchutí i kapslemi.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony