Očekávané události 19. ledna 2021

Očekávané události 19. ledna 2021
19. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v úterý 19. ledna 2021, kdy Arménská apoštolská církev slaví Narození Páně.Mnozí pravoslavní a věřící dalších východních církví slaví (podle juliánského kalendáře) svátek Bohozjevení, Křtu Páně v Jordánu. Západní tradice ukazuje na svaté Mária, Martu a jejich syny – perské poutníky v Římě ve 2. století, mučedníky. Připomíná se i svatý Makarius Veliký, žák egyptského opata ze 4. století. Svátek má Doubravka.

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se ode dneška do zítřka setkají v rámci Plenárního zasedání České biskupské konference v Praze. 

Češi ode dneška znovu mohou nakoupit papírnické zboží, dětské oblečení a obuv v kamenných obchodech. Vláda na základě četných požadavků občanů rozšířila o tyto položky seznam nezbytného zboží. Prodej není omezen na specializované obchody, v ostatních ale musí být další prostor se zbožím, které podléhá vládnímu zákazu, ohrazen například páskou.

Začne první letošní řádná schůze Sněmovny. Poslanci by měli opětovně hlasovat o zákonech, které jim vrátil Senát. Jde mimo jiné o pokuty firmám za porušování procovidových omezení a o návrhy zákonů o evidenci skutečných majitelů či o prověřování zahraničních investic.

Sněmovní sociální výbor projedná vládní novelu, podle níž by se ošetřovné dočasně nezapočítávalo do příjmu při posuzování nároku na dávky.

Soud začne projednávat případ pěti aktivistů organizace Greenpeace obžalovaných z poškození chladicí věže ve Chvaleticích v říjnu 2016.

Pokračuje hlavní líčení v případu rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými jsou bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta i obě zmíněné organizace.

Uskuteční se on-line vernisáž básnířky, architektky a urbanistky Anny Beaty Háblové, která připravila soubor krátkých básní pojednávajících o klimatické změně, devastaci a vysychání krajiny, odlesňování, ale i nedávné ekologické katastrofě na řece Bečvě. Výstava bude k vidění na pražském nábřeží Kpt. Jaroše a Edvarda Beneše do 15. března.

Pokračuje plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci budou mimo jiné diskutovat o společných nákupech vakcín proti covidu-19 a postupu očkování v členských zemích.

Dnešek je také posledním pracovním dnem prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Očekává se, že udělí řadu milostí. Ve Washingtonu se uskuteční i pietní akce za statisíce Američanů, kteří zemřeli kvůli koronavirové infekci.

Nová moldavská prezidentka Maia Sanduová na dvoudenní návštěvě v Bruselu, během které chce žádat špičky Evropské unie o finanční pomoc a o poskytnutí vakcín proti covidu-19.

Soud začne projednávat žalobu, kterou podala manželka britského prince Harryho Meghan na společnost Associated Newspapers kvůli údajnému narušení soukromí.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony