Očekávané události 18. června 2021

Očekávané události 18. června 2021
18. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z událostí v pátek 18. června. Občanský svátek má Milan.

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli schvalovat mj. novelu mysliveckého zákona, zavedení pětitýdenní dovolené, zavedení klouzavého mandátu a ústavní předlohy o právu bránit se zbraní.

Zdravotní pojišťovny a poskytovatelé zdravotní péče se sejdou na závěrečném jednání o úhradách z veřejného zdravotního pojištění pro příští rok. Před dnešním jednáním se pojišťovny dohodly s 11 ze 14 oborů. K dohodě zatím nedospěly se zástupci akutní a následné lůžkové péče a s ambulantními specialisty.

V pražském Obecním domě budou předány ceny dárcům kostní dřeně za loňský rok. Poděkuje jim například i biskup Václav Malý. Současně se zde uskuteční první setkání vyléčeného pacienta a jeho dárce.

Okresní soud v Mostě má dnes vynést rozsudek v případu havárie v litvínovském areálu chemičky Unipetrol v roce 2015. Obžalovaní jsou z obecného ohrožení z nedbalosti dva zaměstnanci chemičky Jan Doskočil a Václav Macal. Podle obžaloby po úniku propylenu nespustili vodní a parní clony, čímž by podle vyšetřovatelů zmírnili následky havárie. Při události nebyl nikdo zraněn, škodu na majetku Unipetrol vyčíslil na čtyři miliardy korun.

Nadace Open Society Fund Praha oznámí laureáty Novinářských cen za loňský rok v celkem deseti kategoriích. Nominovaný je i rozhovor redaktorky Proglasu Alžběty Havlové s Jiřím Kylarem a Martinou Vintrovou o sexuálním zneužívání v církvi z cyklu Na dřeň. O vítězství se uchází v kategorii Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuze v oblasti audiovizuální žurnalistiky.

Dnes se v hlavním městě koná i tzv. Novinářské fórum nabízející odborné přednášky a diskuse a pořádané Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadace OSF. Konference se zúčastní i několik zástupců z našeho rádia.

Papežská gregoriánská univerzita v Římě pořádá konferenci s názvem Jan Pavel II. a katolická církev v Sovětském svazu a postsovětských zemích.

V pražském chrámu svatých Cyrila a Metoděje se uskuteční pietní vzpomínka k 79. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a boje československých parašutistů. Zúčastní se i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Od 19. hodiny až do pondělí se uzavřou všechny pobočky České pošty, důvodem je provozní údržba datových center společnosti.

V broumovském klášteře zahájí nový výstavní projekt Ora et lege, Modli se a čti.  Má být dialogem současného umění s podstatou učení benediktinů, nejstaršího řeholního řádu západního křesťanství.

V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích se dnes uskuteční slavnostní Národní zahájení Festivalu muzejních nocí. Jeho 17. ročník potrvá v celé republice do 19. září. Dnes speciální program při této příležitosti nabídne kromě č. Budějovic i např. Olomouc, Litoměřice, Mikulov a Hodonín.  

A na programu Mistrovství Evropy ve fotbale je utkání mezi Českem a Chorvatskem.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony