Očekávané události 15. října 2021

Očekávané události 15. října 2021
15. října 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o Světovém dnu venkovských žen, Dne bílé hole a Světovém dnu mytí rukou.  Podle katolického kalendáře je památka učitelky církve svaté Terezie z Avily – španělské karmelitky Terezie od Ježíše, zemřela v říjnu 1582. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se vyjádří ke zhoršující se epidemické situaci v zemi a k opatřením, která jeho úřad chystá. Stát zatím nepřipravuje plošná omezení, jako bylo před rokem uzavření škol a restaurací. Chce ale zkrátit platnost testů na koronavirus i délku karantény.

Noví i staronoví poslanci z hnutí Starostů a nezávislých se dnes sejdou na výjezdním zasedání v Lipnici nad Sázavou, aby si tam kromě jiného zvolili nové vedení svého klubu. Starostové mají nyní nově ve Sněmovně 33 poslanců, dosud jich měli šest a v čele jejich klubu stál někdejší starosta Semil Jan Farský, který bude hostem dnešního pořadu 13plus.

Začíná příjem žádostí o dotaci na rozvoj obcí na území národních parků v Česku. Ministerstvo životního prostředí jim na projekty k zlepšení infrastruktury a vybavenosti pro místní i turisty nabídne celkem 200 milionů korun. Oproti minulým letům je částka dvojnásobná. Peníze mohou žadatelé využít i na spolufinancování velkých projektů podpořených z evropských fondů. Nově dotace přispěje také na projektovou přípravu. Kromě obcí si mohou o peníze požádat i neziskové organizace a správy národních parků.

A naposledy je dnes možné zažádat o dotace z programu ministerstva průmyslu a obchodu  Pomoc po tornádu. Z dotačního titulu mohou podnikatelé z tornádem zasažených oblastí získat 50.000 až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku.

V Havlíčkově Brodě začne Podzimní knižní veletrh. Jeho mottem je Země skrytých úsměvů, což odkazuje na stejnojmennou knihu vydanou už u příležitosti loňského 30. ročníku, který se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil. Publikace, na které se podílela třicítka autorů, byla inspirovaná povinností nosit roušky.

Druhým dnem v Českém Těšíně pokračuje konference Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém.

Téměř dvě stovky exponátů spjatých s kultem svaté Ludmily si lidé ode dneška mohou prohlédnout v Pálffyho paláci v Praze. Součástí výstavy, která patří k akcím jubilejního roku svaté Ludmily, je například nejstarší vyobrazení světice nebo originální notový zápis oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka.

Na Univerzitě Karlově se představí kandidáti na nového rektora školy.

Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění v Brně obdrží přední světový dramatik Jon Fosse z Norska.

Po 74 letech fungování ukončí činnost ztrátová italská letecká společnost Alitalia, kterou nahradí nová letecká společnost nazvaná Italia Trasporto Aereo (ITA).

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích veřejného sektoru i soukromých firem požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. V Bruselu budou nezbytné pro vstup do restaurací a barů. V Kostarice začne platit povinnost očkování pro státní zaměstnance. Indie by měla otevřít hranice turistům.

V Rusku začne odložené sčítání lidu, které potrvá do 14. listopadu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony