Očekávané události 12. února

Očekávané události 12. února
12. února 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Přinášíme výběr z očekávaných událostí středy 12. února 2020.

"Drahá Amazonie" - pod tímto titulem Vatikán zveřejní apoštolskou exhortaci, ve které papež František přednese závěry loňské synody o pastoračních výzvách regionu Amazonie.

Václav Klaus společně s celým kolektivem Institutu Václava Klause přijme na pražské Hanspaulce kardinála Dominika Duku.

Na připomínku včerejšího dne nemocných bude pomocný olomoucký biskup Josef Nuzík ve 14 hodin slavit mši svatou v nemocnici ve Vsetíně a následně v 18.00 hodin kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Olomouci. Po jejím skončení bude dominikán otec Antonín Krasucki mít přednášku pro lékaře a zdravotníky na téma: „Udělování svátosti pomazání nemocných během hospitalizace v nemocnici.“

Česká sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv. Schvalovat bude rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, změny v předkupním právu a možná i sporné změny daňového řádu. Ve sněmovním finále je například také úprava voleb do rad oborových zdravotních pojišťoven. V úvodním kole by měli poslanci debatovat o zavedení takzvaného klouzavého mandátu.

Soud projedná odvolání ve sporu kvůli výroku prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi. Zeman v roce 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy ho Zeman vedl, odešel po dohodě. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v květnu rozhodl, že se stát má za Zemanův výrok omluvit.

Začíná dvoudenní zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance. Za ČR se zúčastní ministr obrany Lubomír Metnar.

Horní komora italského parlamentu má jednat o tom, zda umožní stíhání exministra vnitra Mattea Salviniho kvůli obvinění z únosu; toho se měl dopustit loni v červenci, když nedovolil v Itálii několik dní vylodění migrantů z lodě Gregoretti, dokud státy EU neslibily, že je převezmou.

Skončí vysílání multiplexu 1 (stanice České televize a Českého rozhlasu) ve standardu DVB-T z vysílačů Cheb a Klínovec.

V bývalé synagoze v Hořicích na Jičínsku začíná výstava "Masaryk a Svatá země - o utajené cestě T. G. Masaryka na území dnešního Izraele v roce 1927". Potrvá do 13. března.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony