Očekávané události 12. dubna 2021

Očekávané události 12. dubna 2021
12. dubna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v pondělí 2. velikonočního týdne, o památce svatého Julia – papeže z první poloviny 4. století. I občanský svátek slaví Julius.

Po půl roce v Česku skončil nouzový stav a opatření proti šíření koronaviru se tak od půlnoci řídí pandemickým zákonem. Končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. Otevírají se obchody s dětským zbožím, papírnictví, knihovny, některé služby, farmářské trhy, zoologické nebo botanické zahrady. Zároveň se do škol vrací část žáků prvního stupně a do školek předškoláci. Většina protiepidemických opatření ale zůstává i nadále v platnosti. Oproti dřívějším informacím se zatím neuvolní pravidla pro shromažďování.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger dnes vládě předloží ke schválení opatření, podle něhož se venku a uvnitř mohou nadále setkávat jen dva lidé. Původně se mělo od pondělí moci setkávat venku až 20 lidí a uvnitř až deset, Arenberger ale mimořádné opatření svého předchůdce Jana Blatného (za ANO) zpřísnil. Jím vydané opatření je účinné ode dneška, kdy ho ale vláda musí také schválit. Kabinet bude jednat od 14:00. Ministři by se také mohli vrátit k debatě o častějším testování zaměstnanců ve firmách.

Dále se vláda bude zabývat koncepcí bydlení. Stát chce podle koncepce bydlení na další roky podpořit družstevní a nájemní bydlení, ale také posílit institucionální a právní rámec sociálního bydlení. Ministerstvo pro místní rozvoj se také zasazuje o zlepšení jeho financování.

Podle deníku Právo dojde k odvolání ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Ve funkci jej má nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

Ode dneška se mohou k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Jde například o pacienty se vzácnými genetickými onemocněními či lidi, kteří například kvůli intelektové nedostatečnosti nebo jiným postižením nedokážou dodržovat protiepidemická opatření. Očkování proti covidu začalo v Česku loni 27. prosince. Od té doby bylo podáno přes dva miliony dávek. Ukončené očkování, tedy obě potřebné dávky má přes 700.000 obyvatel Česka, kde žije 10,7 milionu lidí.

Podnikatelé mohou od dnešních 09:00 začít žádat o podporu z nového programu COVID 2021. Získat budou moci příspěvek 500 korun na zaměstnance na den za dobu od 11. ledna do 31. března. Podmínkou vstupu do programu je propad tržeb za leden až březen alespoň 50 procent proti stejnému období loňského, nebo předloňského roku. Žádosti bude přijímat ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, prostřednictvím svého on-line informačního systému. Příjem bude otevřen do 31. května. Na pomoc je připraveno šest miliard korun.

Přechod na klimaticky neutrální hospodářství do roku 2050 požaduje po vládě petice, která dnes bude předmětem veřejného slyšení v Senátu. Signatáři petice vyzvali vládu a Parlament, aby se zasadily o snižování emisí skleníkových plynů a obnovu české půdy a krajiny. Vláda by kvůli tomu měla podle nich přepracovat dokumenty o ochraně klimatu a Státní energetickou koncepci.

|Ve virtuálním kinosále Edisonline dnes začíná on-line týden francouzských filmů Crème de la Crème, který se dosud konal pouze na Slovensku. Po skončení přehlídky se přesune do projektu #kinaspolu, díky kterému mohou diváci nákupem lístku podpořit zavřená kina.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony