Očekávané události 11. listopadu 2022

Očekávané události 11. listopadu 2022
11. listopadu 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

V Olomouci začíná pátý ročník Konference o evangelizaci s mottem: „Přinášejme naději v Bohu živém“. Na programu jsou přednášky, workshopy a nově také kulatý stůl. Kromě hlavního hosta Otto Neubauera, autora knihy Mission Possible, se účastníci mohou těšit i na další významné osobnosti z oblasti evangelizace. Po 13. hodině uslyšíte na Proglasu rozhovor s organizátorem této konference Kamilem Obrem.

Památku padlých válečných veteránů dnes uctí u Národního památníku na Vítkově. Přítomni budou zástupci ministerstva obrany, armády, Parlamentu a dalších institucí. U příležitosti 20. výročí od nasazení získají ocenění účastníci mise, během které byla do Afghánistánu vyslána 6. polní nemocnice. Uděleny budou i záslužné kříže ministra obrany. Stane se tak u příležitosti Dne válečných veteránů, který připadá na dnešek. 

Pietní akce se konají i v dalších českých a moravských městech. Na Moravském náměstí v Brně vyroste symbolicky políčko máků. Jejich zakoupením lidé přispějí na válečné veterány a na činnost projektu Paměť národa. Podobnou akci chystá organizace Post Bellum i v Liberci. V řadě měst se uskuteční i pietní akty, které válečné veterány připomenou.

Praha hostí Evropské jaderné fórum, při kterém budou experti jaderného průmyslu, zástupci veřejné správy, neziskových nevládních organizací a akademické sféry diskutovat nad tématy souvisejícími s mírovým využitím jaderné energie v současné energetické, klimatické a zdravotní politice.

Svatý Martin vzdá v Praze na Karlově mostě čest válečným veteránům. Jeho průvod povede jedenáct hus, které požene 11 husopasek. Na bílém koni pojede svatý Martin v oděvu římského vojáka.

Svatého Martina oslaví také na Vysočině. Řada měst v kraji si tohoto světce připomene průvodem nebo doprovodným kulturním programem. Lidé se mohou vydat například na sváteční plavbu lodí po Dalešické přehradě a ochutnat letošní mladá vína. Oslavy chystá Jihlava, Třebíč nebo Počátky na Pelhřimovsku.

V Brně si připomenou nedožité sté narozeniny biskupa skryté církve Stanislava Krátkého. U této příležitosti se uskuteční v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v brněnských Husovicích mše svatá a po ní i diskuse. Bohoslužbu bude v přímém přenosu přenášet Radio Proglas. 

Děkovnou mši svatou za malířku Mílu Doleželovou, od jejíhož narození brzy uplyne 100 let, chystají v Telči. Mši povede pater Martin Dvořák z České dominikánské provincie. Díky dohodě provincie s Univerzitním centrem Masarykovy univerzity v Telči se splní malířčino přání, aby se její obrazy vrátily do Telče.

Českobratrská církev evangelická pořádá festival Ostravské listopadání. Cílem akce je dát hudební prostor (nejen) křesťanským hudebním skupinám a písničkářům.

Akce projektu Nevidomí řidiči za volantem se koná dnes v Praze a je určena pro nevidomé, slabozraké a osoby s těžkým zrakovým postižením s chutí řídit auta za účasti instruktora.

Městská galerie Vysoké Mýto připravuje na dnešek výstavu Velký návrat Běly Kašparové. Místní rodačka byla jednou z prvních žen, které vystudovaly Akademii výtvarných umění v Praze, vystavovala i v Paříži a věnovala se především figurativní tvorbě na pomezí expresionismu a surrealismu. Často malovala akty, obličeje ale nemají konkrétní rysy.

Česko-německý fond budoucnosti udělí v německém Bamberku novinářské ceny žurnalistům, kteří svými příspěvky pomohli k hlubšímu porozumění mezi oběma státy.

Začíná 30. ročník pražského festivalu Alternativa. Ve čtyřech večerech představí jména současné scény, experimentální hudbu východní Evropy i folk.

Začíná třídenní Zlínský filmový víkend. Nabídne exkurze ve filmových ateliérech, projekce filmů i besedy.