Očekávané události 1. května 2020

Očekávané události 1. května 2020
1. května 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Přinášíme Vám výběr z událostí o prvomájovém Svátku práce, který je památkou demonstrací chicagských dělníků z roku 1886, který katolická církev před 65 lety postavila právě pod ochranu svatého Josefa Dělníka. 

Přichází měsíc květen a s ním i nové úmysly apoštolátu modlitby. Evangelizační zve k modlitbám za jáhny, aby byli věrní službě Slova a chudým a pro celou církev živým znamením. Národní úmysl se pak soustřední na kněze, řeholníky a řeholnice – ať na přímluvu svatého Radima je dostatek Božích služebníků i dalších lidí, kteří rádi nasazují svůj život pro Krista a službu druhým.

Vláda naplno spustí v celé zemi projekt takzvané chytré karantény. Systém má za pomoci moderních technologií, jako jsou data mobilních operátorů nebo bank, umožnit urychlené zjišťování lidí potenciálně nakažených koronavirem.

Nosit roušky ode dneška nemusí děti od dvou do sedmi let v mateřských školách či dětských skupinách, nebo umělci provádějící autorské dílo, pokud jsou otestováni na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Povinnost se nově nevztahuje také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které včera schválila vláda. 

V 10:00 začíná inovační online hackathon UniHack, pořadatelem je ČVUT. Studenti informačních technologií se spolu s experty zaměří na vývoj inovaci na pomoc firmám a organizacím, aby se vyrovnaly s ekonomickými následky epidemie. Akce trvá do neděle.

Pendleři jezdící za prací do ciziny budou od 15 hodin protestovat na hraničním přechodu Folmava. Chtějí zrušit povinné testy na covid-19, jež si musejí platit.

Před Historickou budovou Národního muzea v Praze se v národních barvách večer rozzáří fontána po několikaměsíční pauze, kdy byla v zimním období mimo provoz.

Ukrajinský klavírní virtuos zahraje v 19 hodin online všem "v první linii". Koncert Vladimíra Župana pořádá Diecézní charita Hradec Králové.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony