Objasnění smrti kněze Přemysla Coufala v nedohlednu
Právě dnes uplynulo 30 let od smrti Přemysla Coufala, kněze skryté části mlčící církve. S největší pravděpodobností ho v jeho bratislavském bytě týrali a zavraždili příslušníci komunistické tajné policie. Podle bývalého vyšetřovatele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Adolfa Rázka bezprostředně po roce 1989 chyběla vůle celou záležitost objasnit, nyní je zřejmě pozdě.
"Ta vůle nebyla, to je první věc. Druhá věc je, že po rozdělení Československa na dva státy přišel příkaz okamžitě mašličkou svázat spisy, které měly vztah ke Slovenska, a okamžitě ty spisy odvézt. A bylo ticho, nic se s věcí nedělo, i když u nás na ÚDV byl případ P. Coufala rozpracován," popisuje Adolf Rázek další okolnost mařící objasnění celého případu - špatnou spolupráci českých a slovenských složek v době rozpadu společného státu. Přemysl Coufal, expert na statiku a stavební fyziku, pocházel z Prostějova, jako tajně vysvěcený kněz a benediktinský opat žil v Bratislavě.
Předloni případ znovu otevřel slovenský Ústav paměti národa, který dal generální prokuratuře podnět k opětovnému prošetřování smrti Přemysla Coufala. Z oficiálních záznamů, kde chybějí svědectví o stopách mučení na těle mrtvého kněze, však nelze vyvodit ničí vinu, alespoň z trestněprávního pohledu, míní Adolf Rázek. Právě manipulace s materiály tak, aby potvrdily výklad komunistické Státní bezpečnosti o události – tedy sebevraždu, jsou typickým jevem kauzy patera Coufala, říká bývalý vyšetřovatel ÚDV a rovněž někdejší vězeň totality: "Je potřeba vědět, že to je soubor lží, který se musí rozklíčovat."
Případ Přemysla Coufala co do použitých metod nevybočuje z běžné praxe, kterou StB uplatňovala vůči lidem nekonformním s režimem. Zvláštnost Adolf Rázek spatřuje v osobnosti Přemysla Coufala, který zřejmě hájil struktury neoficiální církve a odmítal prozradit kontakty navázané během cest na Západ, ačkoli v jiných oblastech ho nátlak tajné policie přinutil ke spolupráci: "Byl podle svého přesvědčení - a o tom jsem přesvědčen i já - spolupracovníkem Státní bezpečnosti na ekonomickém poli. Ale Státní bezpečnost nepochybně věděla o jeho angažovanosti církevní (...) je pravděpodobné, že zčásti toho chtěli využít příslušníci Státní bezpečnosti pro svůj materiální prospěch, k svému obohacení, ale to je otázka a dnes už se nezjistí, jak to bylo doopravdy," uzavírá Adolf Rázek.