O záchranu rumunsko-českého Banátu se pokouší Člověk v tísni

O záchranu rumunsko-českého Banátu se pokouší Člověk v tísni
28. prosince 2012 Události

Svatá Helena, Eibentál, Bígr, Šumice, Rovensko a Gerník, to jsou jména šesti českých vesnic, jež se nachází na břehu Dunaje v rumunských kopcích. Území nedaleko hranic se Srbskem chrání husté lesy. Díky tomu tu téměř sto devadesát let přetrvaly české zvyky, česká nářečí, tradiční způsob života a hlavně čeští obyvatelé. To vše by se mohlo do několika let změnit.

V rumunském Banátu plánují investoři stavbu dalších větrných elektráren. Unikátní česká komunita je tak po výstavbě 21 vrtulí v okolí Svaté Heleny znovu v ohrožení. Stavba by mohla podle odpůrců způsobit odliv turistů, narušení chráněné krajiny, zamoření půdy a zbourání některých domů. „Nadnárodní firmy plánují v horách nad Dunajem výstavbu dalších větrných elektráren, větrných parků a to z toho důvodu, že místní terén je pro stavbu zvlášť vhodný. Je to ale samozřejmě v konfliktu jak s ochranou životního prostředí, tak i se zájmy krajanů, kteří tam žijí. Firmy se snaží postavit asi tři a půl tisíce elektráren, to znamená, že vzniknou velké větrné parky,“ řekl koordinátor projektu, jenž pomáhá lidem v Banátu, Ivo Vykoupil.
 
Tradiční prostředí rumunsko-českého BanátuPřevoz mouky semlené na vodním mlýně nedaleko obce Gerník. Foto: Jan Krejčí ohrožují větrné elektrárny, které začala stavět italská firma Enel, už od dubna 2011. „V současnosti kolem vesnice Svatá Helena stojí 21 větrných elektráren. Někdy na podzim spustily vrtule modelový provoz, takže se objevily první problémy. Obyvatelé mají potíže s hlukem. Ukázalo se, že sliby, které společnost Enel dala lidem, nebyla schopna splnit a naopak kvůli větrným elektrárnám jsou zhoršeny životní podmínky ve vesnici,“ doplnil Vykoupil, který pracuje pod hlavičkou organizace Člověk v tísni. Ta se snaží na problematiku neustále upozorňovat. Vytvořila například otevřený dopis a petici, kterou mohou lidé podepsat na stránkách banát.cz. Snaží se také o šetrný, hospodářský a trvale udržitelný rozvoj a to i pomocí finančních sbírek. „V současnosti jsme našli rumunskou advokátní kancelář, která se snaží právními možnostmi napadnout stavbu na Svaté Heleně a také ohlídat další projekty (zejména jejich vliv na životní prostředí), případně soudními opatřeními výstavbu zastavit. Na to však potřebujeme finanční prostředky, které budeme muset někde najít,“ objasnil účel sbírek Vykoupil.
 
Do vesnice Gerník nevedou žádné asfaltové silnice, pouze úzká polní cesta vhodná pro koně. Foto: JKHlavním problémem Banátu je neinformovanost místních, kteří důvěřivě prodali své pozemky různým společnostem. Mnozí z prodávajících však už podle místních nemají vazby na Banát, neboť žijí v Česku. Na větrné elektrárny si stěžují nejen obyvatelé Banátu, ale i ochránci přírody či ornitologové. „Můj pobyt v jedné z českých vesnic trval pouze necelé dva dny, ale i za tak krátkou dobu ve mně Banát zanechal nesmazatelnou stopu. Místní lidé nás laskavě přijali a zasvětili do jejich života, který již více jak půl druhého století žijí v nádherně čisté a neporušené krajině. Tato unikátní oblast, která má nezastupitelnou roli pro přítomné i budoucí generace, by se měla zachovávat a chránit,“ uvedla jedna z českých turistek, která navštívila Banát, Jana Vaňková. „Stojí za to vidět, jak ti krajané žijí, popovídat si s nimi a načerpat energii takových těch starých českých tradic. Myslíme si, že stojí za námahu dělat vše pro to, abychom českou komunitu zachránili. Chceme jí pomoci přežít v  dnešním globalizovaném světě, který právě moc těmto odlišnostem nepřeje,“ uzavřel Vykoupil.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony