Novou abatyší česko-německého opatství Venio je Francesca Šimuniová

Novou abatyší česko-německého opatství Venio je Francesca Šimuniová
13. února 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Při pontifikální mši svaté v komunitní kapli v Mnichově dnes obdržela benedikci 47letá Francesca Stanislava Šimuniová, nedávno zvolená abatyše česko-německého opatství Venio. Požehnání jí udělil tamní arcibiskup kardinál Reinhard Marx, který patří k nejbližším poradcům papeže Františka. Obřadem v úzkém kruhu nejbližších převzala rodačka z Brandýsa nad Labem na 12 let vedení opatství, kam vedle mnichovského mateřského kláštera patří i ten pražský na Bílé hoře, kde sestra Francesca dosud působila.

„Pro mě to znamená velkou výzvu,“ řekla Proglasu v pořadu Křesťan a svět nová abatyše Šimuniová: „Já se už dlouho pohybuji v česko-německém prostředí. Už dlouho i mluvím německy, používám ten jazyk, nicméně  mám velký respekt před bavorským právním systémem, o kterém nevím mnoho. A vlastně jsem nyní zodpovědná za všechno, co se týká života našeho opatství. Jsem statutární osoba, zodpovídám za majetek, za personál, který tady máme v Mnichově, za péči o starší sestry, o nemocné sestry, kde zaměstnáváme pečovatelky, kde se jedná o kontakty se zdravotními pojišťovnami, s nemocnicemi, a tak dále. Naštěstí máme v Mnichově skutečně velmi kompetentní a schopné sestry, máme tam lékařku, máme tam zdravotní sestru.

Na řádové souputnice v metropoli Bavorska sestra Francesca podle svých slov spoléhá, slíbily jí pomoc: "Já jsem nikdy v Německu dlouhodobě nebo trvale nežila, takže v tom právním formálním prostředí se zkrátka neorientuji. A dále jsem nikdy nevedla skupinu 20 lidí třeba, nějaký menší tým lidí. A nyní jsem osoba, která je podle naší řehole zodpovědná za duchovní rozvoj sester. Za jejich lidskou stránku. Podle řehole bych měla vědět a rozhodovat téměř o všem. A podle sebe jako osoby narozené ve 20. a žijící v 21. století cítím, že mám velkou potřebu tuto roli naformovat tak, abychom se v ní všechny mohly cítit dobře. To je moje největší starost, abychom se někde nezablokovaly kvůli nějakým partikulárním věcem. Aby nám pak nezastínily tu větší perspektivu. A abychom mohly růst ve víře, v lásce, ve společném životě a byly schopné to vyzařovat i navenek.“

O své cestě do katolické církve Šimuniová v pořadu prozradila: „Jako původem evangelička jsem měla v sobě dříve pocit, že církev potřebuje reformu a reformaci. Někdy si říkám, že mě Bůh poslal do katolické církve právě kvůli této až aroganci, za tyto pocity, že  ´jsme dál´. Protože to se skutečně ukázalo být lichým. A nyní, jako katolička, jsem extrémně vděčná za tu tradici, kterou můžu poznávat.“

Novou představenou zvolily sestry benediktinské komunity Venio v Praze na Bílé hoře a v Mnichově 2. ledna. V čele opatství střídá Carmen Tatschmuratovou, která je vedla od roku 2010 jako převorka a od roku 2013 jako první abatyše.

Francesca Šimuniová se narodila v březnu 1973 v Brandýse nad Labem, vystudovala speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově a následně pracovala se seniory a lidmi s postižením, prošla mj. psychoterapeutickým výcvikem. Noviciát absolvovala v Mnichově. Před složením časných slibů v roce 2011 se přestěhovala do Prahy, kde rozvinula ekumenické aktivity. Při poutním místě u bělohorského kostela Panny Marie Vítězné žijí benediktinky od roku 2007, přišly sem právě z německého Mnichova. V roce 2013 byl klášter povýšen na opatství.

benedikce_s_francesca_kard_marx_fb_venio_se_svolenim

 

foto 1: Martina Řehořová, Člověk a víra

foto 2: FB Opatství Venio - Klášter Benediktinek na Bílé Hoře

 

NyníOdpolední proud
Píseň: Tisíc atmosfér (2022); Interpret: František Báleš Ansámbel; Album: Báleš František (ansámbel): Básne múzické
15:00Zprávy ČRo Plus
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...
16:20Odpolední proud
16:55Za 5 pět
17:40Odpolední proud

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony