Nové úhly pohledu i detaily nabízí publikace o pražských arcibiskupech

Devět posledních osobností na svatovojtěšském stolci mapuje nová kniha, kterou autor, historik Marek Šmíd, představil v Arcibiskupském paláci na Hradčanech.
Vedoucí Katedry církevních dějin a literární historie na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se zaměřil na příběhy a osudy pražských arcibiskupů od konce 19. století až do současné doby, tedy od Lva Skrbenského po Jana Graubnera. Využil k tomu jak jejich osobní korespondenci, tak data z vatikánských archivů.
Jak dnes svěřil Proglasu, velmi jej oslovil Josef Beran. "Je skrz naskrz pozitivní osoba člověka, který strávil 15 let v komunistické internaci a ještě předtím za druhé světové války prožil mnoho let v koncentračních táborech. Je to neuvěřitelně silné svědectví odporu proti totalitám 20. století. Velmi blízký z těch nejstarších arcibiskupů je mi František Kordač, jehož osobnosti jsem se věnoval v samostatné monografii s prof. Markem z Olomouce," řekl nám doc. Šmíd a dodal, že postav, které jej v tomto smyslu přitahují, je víc.
"Samotného mě překvapily některé nově zjištěné detaily jejich životů a to, že jsem na tyto osobnosti mohl nahlédnout v novém světle. Je to vlastně i pro mě v mnoha ohledech zajímavé systematizování poznatků," uvedl.
Knihu Pražští arcibiskupové moderního věku: Čeští primasové od Lva Skrbenského po Jana Graubnera vydalo nakladatelství Čas a k dispozici je i v elektronické verzi.