Nová publikace seznamuje děti s dobou komunismu

Nová publikace seznamuje děti s dobou komunismu
18. listopadu 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

S dobou komunismu v Československu seznámí děti nová kniha Michala Klímy "Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté". Publikaci vydaly organizace Junák – český skaut a program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Autor Michal Klíma přímo oslovil program Jeden svět na školách (JSNS). Jeho ředitel Karel Strachota Proglasu řekl, že nabídku s radostí přijali: „K jednotlivým kapitolám, které přibližují aspekty života za komunismu, jsme připravili doprovodné didaktické a informační materiály tak, aby mohli vyučující, skautští vedoucí a další, kdo tu knihu budou s dětmi používat doplnit o další materiály. Zahrnout knihu do výuky.“ Materiály jsou na webu Člověka v tísni. Publikace obsahuje QR kód, který na ně čtenáře přímo odkáže.

Knihy se dostanou k žákům asi 420 škol zapojených do 17. ročníku Měsíce filmu na školách, který Člověk v tísni organizuje v projektu Příběhy bezpráví, upřesnil Strachota: „My už 17 let přibližujeme žákům základních a středních škol naše novodobé dějiny, zejména období po 2. světové válce. Zároveň pořádáme v jednom měsíci v roce akci Měsíc filmů na školách, kdy přicházejí do škol na debatu pamětníci, nejčastěji političtí vězni či jinak perzekvovaní lidé v době komunismu.“

S knihou bude pracovat i Junák – český skaut, potvrdila jeho místostarostka Barbora Tichavová: „Předpokládám, že někteří po knize sáhnou, a budou ji společně číst a pak si o tématech povídat. Nebo využijí aktivity a podklady od JSNS.“ Knihu dostane každé dítě od 11 do 15 let, kterých spolek eviduje asi 15 500. Dalších 500 výtisků je pro vedoucí. „Spolupráce na projektu je pro nás zajímavá nejen tím, že se jedná o beletrii ze skautského prostředí, ale zejména tím, že přibližuje dětem novodobou historii a pracuje s tématem obrany demokratických hodnot, což je pro nás klíčové,“ uzavřela Tichavová.