Nová publikace připomíná 5 let od ničivé vlny cunami
Páté výročí úderu vlny cunami v jihovýchodní Asii připomíná publikace české humanitární společnosti ADRA nesoucí výmluvný název 26. 12. 2004, 7:58. Právě v tomto čase se jižně od Sumatry zachvělo mořské dno, výjimečně silné zemětřesení pak způsobilo vznik ničivé přílivové vlny.
Kniha má být především poděkováním dárcům, jenž podpořili například výstavbu České vesnice pro rodiny na Srí Lance a další projekty okamžité i dlouhodobé pomoci. Obsahuje očitá svědectví humanitárních pracovníků, fotografie z místa neštěstí i popis a vyúčtování všech projektů řekl Štěpán Kučera ze společnosti ADRA.
Na Srí Lance vznikla díky dárcům ADRY tzv. „Česká vesnice“, stavební projekt pro rodiny, které přišly o střechu nad hlavou. Místu se dodnes říká Cheskagama. „Gama znamená vesnice, ale výraz pro Česko v sinhálštině neexistuje. Proto jsme se rozhodli použít naše české slovo, které se Srílančanům foneticky vyslovené moc líbilo a začali ho používat,“ říká pracovnice Adry Karolina Emanuelová, která stála u zrodu srílanských projektů. „Česká vesnice je oproti projektům ostatních organizací zajímavá tím, že její obyvatelé pocházejí z jedné čtvrti, takže se všichni jenom přesunuli o pár kilometrů dál a původní vazby mezi nimi zůstaly. I díky tomu si Českou vesnici vzali za svou.“
Další „česká stopa“ vede například v projektu Lodě pro Srí Lanku, jejichž výrobou ADRA umožnila místním rybářům vrátit se zpátky ke své původní profesi. Vyrobené lodě teď nesou česká jména – jména měst, lidí, organizací… „Jejich umístěním na loď jsme chtěli vyjádřit vděčnost dárcům,“ říká za Adru Vítězslav Vurst. „Jedna z prvních lodí nese jméno DMS ASIE – heslo, které se stalo symbolem nebývalé sbírky prostřednictvím textových zpráv… V jedné dárcovské firmě vznikl nápad pojmenovat loď jménem Jára Cimrman a po souhlasu pánů Svěráka a Smoljaka se tak skutečně stalo. Jména lodí jsou důkazem, že darování může přinášet radost nejen obdarovaným, ale i dárcům.“
Jméno Jana Amose Komenského nese mateřská škola v thajské obci Kamala, kterou ADRA pomohla postavit místo stávající školky, zničené přívalovou vlnou. Nová budova stojí na vyvýšeném místě v bezpečné vzdálenosti od moře. Z dalších projektů zmíníme aspoň rozsáhlou obnovu postižených oblastí ve třech thajských provinciích, rekonstrukci více než padesáti škol na indonéském ostrově Sumatra nebo zajištění důstojného života obyvatelům dočasných příbytků na indických Andamanských ostrovech.
Kniha obsahuje popis a vyúčtování všech projektů, očitá svědectví pracovníků Adry, kteří viděli následky katastrofy na vlastní oči, ale i řadu unikátních obrázků z místa neštěstí, včetně fotografií režiséra Jaroslava Brabce, který stál u zrodu projektů Adry v Thajsku. „Snad se také tato kniha stala dokumentem schopnosti nás lidí společně sdílet a nezištně pomáhat těm, kteří by se bez naší pomoci neobešli. Je potěšitelné, že v případě pomoci obětem cunami nešlo o podporu hrstky filantropů, ale o podporu miliónů obyčejných lidí. Byl to strhující proud solidarity, jenž nás téměř vylekal. Měli jsme co dělat, aby se nám za tím proudem štědrosti neztratily v anonymitě tváře dárců. A i proto vznikla tato kniha. Je dokladem toho, že jsme v průběhu uskutečňování pomoci měli na paměti ty, kteří nám s důvěrou svěřili své prostředky,“ uzavírá ředitel humanitární organizace ADRA Jan Bárta.
Publikace není v klasické distribuční síti. Je určena především dárcům, dalším vážným zájemcům ji ADRA na požádání zašle.
zdroj: www.adra.cz