Nová právní úprava provádění potratů si žádá připomínky

11. května 2011 Události Autor: Lenka Kolaříková

Ministr zdravotnictví Leoš Heger připravuje návrh zákona o specifických zdravotních službách, který upravuje například praxi asistované reprodukce či umělých potratů. K těm by napříště měly mít volný přístup všechny ženy ze členských států Evropské unie. S výhradami vystoupilo Hnutí pro život, které zároveň vyzývá občany, aby vlastní připomínky zasílali na ministerstvo zdravotnictví a vládu.

Návrh zákona nyní prochází připomínkovým řízením, posléze bude předložen vládě. Aktivisté z Hnutí pro život úpravě vytýkají například to, že omezuje výhradu svědomí, když lékaři, který odmítá provést potrat, ukládá povinnost zajistit ženě výkon zákroku jiným odborníkem. Polemizují také s argumentem, že je třeba nabídnout volný přístup k potratům pacientkám z dalších členských zemí Evropské unie. Odborná právní stanoviska jasně deklarují, že EU nemá žádné právo zasahovat do potratové legislativy, píše Hnutí na svých internetových stránkách, kde specifikuje i další výhrady s navrhovanou úpravou.

"Chceme připomínky veřejnosti přiblížit a konkretizovat je. Chceme, aby lidé věděli, co Hnutí v tomto směru podniklo a navrhlo. Také pokud budou některé připomínky přijaty, i to veřejnosti sdělíme," uvedla k tomu mluvčí Hnutí pro život Zdeňka Rybová. Se svými výhradami se mohou na ministerstvo zdravotnictví a na vládu obrátit i jednotliví občané, například prostřednictvím emailu.

K problematice přístupu cizinek k umělým potratům v ČR se vyjádřil také předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák, který řekl: "Je žádoucí, abychom nediskriminovali ženy podle státní příslušnosti. Pokud je něco legální, pak by to nemělo být omezeno na nějakou skupinu žen. Diskriminovat kohokoli jenom proto, že není z Evropské unie, je docela nesmysl." Loni lékaři v Česku provedli více než 39 tisíc potratů, své těhotenství u nás uměle ukončilo přes dva a půl tisíce cizinek.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony